Stwórz domowe studio fotograficzne w czterech ścianach

Stwórz domowe studio fotograficzne w czterech ścianach

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie musisz iść do profesjonalnego studia fotograficznego, aby uzyskać studyjną jakość ujęć. Jest to całkiem możliwe w komfortowych warunkach i przy minimalnych kosztach. Domowe studio fotograficzne pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także nie martwić się o czas. Możesz w nim pracować, kiedy chcesz i ile chcesz, stale szlifując swoje umiejętności.

Na pierwszy rzut oka stworzenie domowego studia fotograficznego może wydawać się bardzo trudnym zadaniem, ale łatwo sobie z tym poradzić, używając najbardziej podstawowych narzędzi. O tym, jak to zrobić, opowiemy w tym artykule.

Wybierz i uporządkuj miejsce na studio

Gdy wybierzesz najbardziej optymalne miejsce na swoje przyszłe studio, możesz zacząć je tworzyć. Ponieważ mówimy o miejscu pracy, ważne jest, aby nic Ci nie przeszkadzało. Pozbądź się więc wszystkich obiektów i przedmiotów, które mogłyby wchodzić w kadr, utrudniać Ci poruszanie się czy zabierać bezcenną przestrzeń dla sprzętu fotograficznego. Zostaw tylko to, co Ci się faktycznie przyda bezpośrednio podczas robienia zdjęć. Może to być stół, krzesło lub sofa, a także inne przedmioty pasujące do tematu danej sesji.

Przygotuj sprzęt

Aby przygotować studio fotograficzne w domu, przede wszystkim potrzebny jest sprzęt, który stworzy odpowiednie warunki i oświetlenie.

Wyzwalacze

Aby lampy błyskowe reagowały jednocześnie z aparatem, potrzebne są wyzwalacze do ich zdalnego wyzwalania. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, ale aktualnie najlepszymi modelami są te na podczerwień oraz radiowe.

Światło

Istnieje wiele gadżetów, za pomocą których można kontrolować intensywność i jakość oświetlenia: softboxy, parasole, strumienice, plastry miodu itp. Większość zestawów dla początkujących zawiera softbox i parasol, które świetnie nadają się do tworzenia rozproszonego i miękkiego oświetlenia. Natomiast strumienice i plastry miodu służą do tworzenia ukierunkowanego strumienia światła.

Dobrze jest mieć też kilka przenośnych blend, które są łatwe w transporcie, ale na tyle duże, że dają odpowiedni efekt studyjny. Najlepiej wybierać zestawy blend we wszystkich dostępnych kolorach – złotym, srebrnym, białym, półprzezroczystym, w srebrne paski, w złote paski, niebieskim i zielonym.

Tła

Drugą rzeczą, w którą musisz się zaopatrzyć, są różnorodne tła do fotografii. Możesz zacząć od kilku najbardziej uniwersalnych, a z czasem powiększać swoją kolekcję. Wybierając tła, pamiętaj, że zbyt jasne kolory mogą odwracać uwagę od fotografowanego obiektu, a zbyt neutralne mogą stworzyć efekt zdjęcia paszportowego. Ponadto pod każdy odcień skóry, kolor włosów, ubiór i styl powinieneś indywidualnie dopasować kolorystykę.

Warto wiedzieć też, że tła mają kilka rodzajów:

  • tkaninowe – są nieco droższe, ale nie dają odbić;
  • papierowe – są tańsze, ale mniej trwałe, ponieważ papier szybciej się rwie i brudzi;
  • winylowe – nadają się do uzyskania efektu strukturalnego, takiego jak ceglana lub kamienna ściana, drewno itp.;
  • chromatyczne, Chroma Key – czyli zielone tło, które pozwala na uzupełnienie zdjęcia o obraz cyfrowy w procesie post-processingu.

Potrzebujesz także specjalnego stojaka, który pozwala na szybkie i wygodne zamontowanie wybranego tła.

Statyw

I najważniejsza rzecz na koniec: w studiu na pewno będziesz potrzebować statywu, zwłaszcza jeśli chcesz poeksperymentować z czasem otwarcia migawki i różnymi technikami fotografowania. Wybieraj te, które są trwałe i nadają się zarówno do fotografowania w studiu, jak i w plenerze.

Zdj. główne: Randy Fath/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Biżuteria na prezent – czym kierować się w wyborze?
Biżuteria na prezent – czym kierować się w wyborze?
Obdarowując kogoś biżuterią, należy pamiętać o kilku drobiazgach, żeby nie popełnić faux-pas. Sprawdź, jak sprezentować dodatki, które uszczęśliwią obdarowanego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kubka termicznego?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kubka termicznego?
Kubek termiczny na miarę potrzeb. Jak wybrać, żeby nie żałować?
Sztuka obdarowywania bliskich: Piękno dzielenia się miłością
Sztuka obdarowywania bliskich: Piękno dzielenia się miłością
Obdarowywanie naszych bliskich jest nie tylko gestem uprzejmości, ale także sposobem wyrażenia naszej miłości i wdzięczności. Sztuka obdarowywania polega na […]
Ostatnie wpisy