Jak wręczać prezenty, aby nie popełnić gafy? Nasze praktyczne porady

Jak wręczać prezenty, aby nie popełnić gafy? Nasze praktyczne porady

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego prezentu to ważna kwestia. Jednak nawet najlepszy podarunek może być przyczyną niezręcznej sytuacji i zakłopotania, jeśli nie wiemy, jak odpowiednio go wręczyć.

Wręczanie komuś prezentu – wydawać mogłoby się, że nie ma nic bardziej błahego i banalnego. A jednak… Mało osób zdaje sobie sprawę z istnienia etykiety prezentowej, czyli zasad prawidłowego wręczania i otrzymywania prezentów. Ich znajomość pomaga uniknąć niezręcznych sytuacji, dwuznaczności i nieporozumień, co pozytywnie wpłynie na nastrój wszystkich obecnych.

Czarna lista prezentowa

Etykieta prezentowa obejmuje nie tylko wręczanie prezentu, ale także jego wybór. Jest długa lista rzeczy, których absolutnie nie wolno kupować oraz takich, które nie są odpowiednie na pewne okazje lub dla konkretnych osób.

Ogólnie rzecz biorąc, unikać należy prezentów zbyt drogich, intymnych i niepraktycznych. Warto też sprawdzić, co może być niedozwolone lub obraźliwe w kulturze osoby, dla której ma być prezent. Bardziej szczegółowo omawialiśmy ten temat w naszym artykule „Ryzykowne podarunki. Jakich prezentów lepiej unikać?”, do którego lektury zachęcamy.

Kilka podstawowych zasad

Prezent jest znakiem uwagi i szacunku, który bezpośrednio pokazuje stosunek dawcy do odbiorcy. Dlatego do jego wyboru i wręczania należy podejść z należytą troską i odpowiedzialnością. Pomoże nam w tym znajomość podstawowych zasad etykiety prezentowej:

1. Prezent na urodziny i inne osobiste święta powinien być przeznaczony tylko dla obdarowywanego. Niegrzeczne jest dawanie rzeczy do użytku ogólnego.

2. Nie wypada dawać prezentów po uroczystościach i okazjach, na które zostały kupione. Jeśli wiesz, że będziesz nieobecny w tym konkretnym dniu, powinieneś przekazać prezent wcześniej.

3. Nie wręczaj prezentu w drzwiach lub na korytarzu. Najlepiej zrobić to w głównym pomieszczeniu, gdzie znajdują się inni goście.

4. Koniecznie usuń wszystkie naklejki i metki cenowe, ale tak, by nie uszkodzić samego podarunku. Wyjątkiem jest sprzęt AGD i RTV – w tym wypadku powinieneś dołączyć do prezentu oddzielną kopertę z rachunkiem i kartą gwarancyjną.

5. Nie wolno komuś podarować czegoś, co sam dostałeś w prezencie. Niedopuszczalne jest także wręczenie czegoś starego i niepotrzebnego z Twoich własnych rzeczy.

6. W złym tonie jest wręczać prezent w milczeniu – musisz pamiętać o życzeniach pasujących do okazji.

7. Nie rób show z przekazywania podarunku. Nie bądź zbyt głośny i nie przechwalaj się tym, jak dużo kosztował Cię prezent – to może wprowadzić obdarowywanego w zakłopotanie.

8. Celem podarunku jest zadowolenie drugiej osoby, a nie podniesienie Twojej samooceny, dlatego nigdy nie naciskaj na obdarowywanego, by otworzył prezent przy Tobie i natychmiast go ocenił.

9. Alkohol zawsze wręczaj w odpowiednim opakowaniu.

10. Opakowanie powinno być ładne, pasować do okazji i samego prezentu. Nie może być zniszczone, dziurawe lub poplamione.

Wręczanie pieniędzy

Osobną kwestią jest dawanie gotówki w charakterze prezentu. To bardzo delikatna kwestia, bo druga osoba może poczuć się takim podarunkiem bardzo urażona. Pieniądze w prezencie mogą wyglądać jak darowizna lub próba upokorzenia, jednak czasami mogą być uzasadnionym wyborem, na przykład jeśli nie znamy dobrze drugiej osoby lub wręcz przeciwnie – wiemy, że zbiera fundusze na podróż lub jakiś drogi zakup i będzie z nich zadowolona. Gotówkę należy wręczać w ładnej kopercie, do której możesz włożyć także bilecik z życzeniami. Bardziej nowoczesny sposób to ułożenie z banknotów bukietu.

Jak wręczać kwiaty?

Najpopularniejszym dodatkiem do prezentu są kwiaty odpowiednio dobrane do okazji. Bukiet powinieneś dać po życzeniach. Pamiętaj też, że w przypadku kwiatów ciętych niezbędne jest później umieszczenie ich w wodzie. Nie jest powszechną praktyką kupowanie bukietów dla mężczyzn, jeśli jednak gospodarzem uroczystości jest para, to nic nie stoi na przeszkodzie.

 W tym wypadku kwiaty musisz wręczyć kobiecie. Najlepiej trzymać je w lewej ręce (w przypadku leworęcznych w prawej), by nie przeszkadzały podczas uścisku dłoni.

Istnieje coś takiego, jak mowa kwiatów – znaczenie ma wszystko: gatunek, kolor, a nawet liczba kwiatów w bukiecie. Warto sprawdzić to, zanim dokonasz wyboru.

Którą ręką wręczać prezent?

W większości państw Europy możesz przekazywać prezent dowolną ręką – etykieta nie precyzuje tej kwestii. W Stanach Zjednoczonych prezenty zwyczajowo podaje się lewą ręką, równocześnie z uściskiem dłoni. W krajach azjatyckich uprzejmym gestem jest wręczenie pudełka lub paczki obiema rękami, a w Indiach lub na Środkowym Wschodzie tylko prawą ręką.

Takie kulturowe niuanse musisz wziąć pod uwagę również w innych kwestiach (wybór prezentu i opakowania, kwiaty), jeśli obdarowywany ma obce pochodzenie.

Zdj. główne: Ben White/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gadżety dla par – funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania
Gadżety dla par – funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania
Zbliża się rocznica ślubu lub duży jubileusz znajomej pary, a Ty nadal nie masz pomysłu na prezent? Zobacz, jakie gadżety dla par z pewnością zachwycą obdarowanych.
IKEA Art Event już po raz szósty
IKEA Art Event już po raz szósty
Art Event 2021 to nowa kolekcja funkcjonalnych przedmiotów od IKEA.
Jak wybrać idealną pieczątkę dla swojej firmy?
Jak wybrać idealną pieczątkę dla swojej firmy?
Podpowiemy, jak dokonać najlepszego wyboru pieczątki firmowej, z uwzględnieniem różnych aspektów, takich jak rozmiar, design oraz specyfikacja branży.
Ostatnie wpisy