Zapominanie i roztargnienie są charakterystyczne dla wielu ludzi, szczególnie twórczych i tych żyjących w ciągłym biegu. W naszych czasach to powoli norma.
Mamy coraz więcej rzeczy, więc łatwiej o czymś zapomnieć, coś zgubić lub położyć w nieokreślonym miejscu. Na co dzień przytłacza nas ogromna ilość bodźców i informacji, więc nie wszystkie nasz mózg jest w stanie zapamiętać, dlatego zapominamy o umówionych spotkaniach, rzeczach do zrobienia, zadaniach do wykonania. Takich zapominalskich wśród nas jest coraz więcej, a w skrajnych wypadkach potrafią zapomnieć, gdzie zostawili samochód albo że na spacer z psem powinni zabrać psa. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów, które mogą ułatwić takim osobom życie.
Ciągle spieszysz się do pracy i nie pamiętasz, gdzie położyłeś klucze do domu, samochodu lub biura? Oto rozwiązanie – brelok wysyłający sygnał dźwiękowy umożliwiający namierzanie zguby. W sklepach znajdziesz różne warianty tego gadżetu – komplety breloków wraz z bazą namierzającą lub pojedyncze sztuki kompatybilne ze specjalną aplikacją, którą musisz zainstalować na telefonie.
Jednym z taki gadżetów jest EZ-Find. To niewielkie, przenośne urządzenie z małym ekranem i nadajnikiem. Możesz skonfigurować je tak, by informowało Cię o lokalizacji nawet 25 przedmiotów – każdy musi być opatrzony odpowiednim brelokiem z numerem, które sam im przypisujesz. Wystarczy, że wpiszesz na urządzeniu numer konkretnego przedmiotu, a nadajnik wyśle do niego sygnał i spowoduje włączenie głośnego alarmu.
Podobne funkcje ma Find It All Key Finder, który pozwala na opatrzenie brelokami namierzającymi do 30 przedmiotów. Oprócz tego można wybrać sygnał dźwiękowy, który naprowadza nas na zgubę – może to być gwizd, a także ptasi śpiew.
Zaawansowana wersja breloka z poprzedniego akapitu. Taka zawieszka wyposażona jest w lokalizator, który poprzez aplikację telefoniczną pokazuje położenie przedmiotu, do którego jest dołączona. Aby urządzenie działało, musi znajdować się w zasięgu Bluetooth Twojego telefonu. Gdy zawieszka znajdzie się poza nim, użytkownik zostanie ostrzeżony głośnym sygnałem (zarówno z telefonu, jak i z breloka). Co więcej, przedmiot, z którym utracono łączność, można oznaczyć jako zgubiony – dzięki temu inni użytkownicy aplikacji mogą go zlokalizować, jeśli znajdzie się w zasięgu ich telefonów.
Na rynku jest coraz więcej modeli tak zwanych smart portfeli wyposażonych w GPS, alarmy, kamery i szereg innych funkcji ułatwiających użytkowanie oraz zwiększających bezpieczeństwo. Zwykle mają prosty i klasyczny design, ale można też znaleźć warianty bardziej nowoczesne. Dodatkowo takie portfele są wykonane z trwałych i wodoodpornych materiałów. Przykładem takiego gadżetu jest polski produkt Woolet.
Dla roztargnionych osób, które ciągle zapominają o swoich pendrive’ach, polska firma Hornowski Design stworzyła stylową bransoletkę z wbudowanym pendrive’em. Gadżet jest dostępny w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i białym. Sama ozdoba ma dość nowoczesny i minimalistyczny design, dzięki czemu idealnie pasuje do różnych stylizacji.
A co jeśli zguba jest żywa? To się niestety zdarza – gubią się psy, koty, a nawet dzieci. Dla takich sytuacji rozwiązanie znaleźli Japończycy. Stworzyli specjalne lokalizatory z diodami, przesyłające sygnał do głównego urządzenia na odległość do 90 metrów. Dla dzieci gadżet zaprojektowano w formie wygodnej bransoletki, dla zwierząt obroży, ale możesz sam zdecydować, gdzie chcesz go zamontować.
Firma Panasonic we współpracy ze swoim inkubatorem pomysłów Game Changer Catapult stworzyła gadżet o nazwie Hitokoe. Pierwszy raz jego koncepcja została zaprezentowana na targach Slush Tokyo 2019 dla start-upów technologicznych i inwestorów.
Hitokoe używa tagów RFID. Można je przyczepić do prawie każdej rzeczy, o której zwykle zapominamy – pojemnika na lunch, portfela, telefonu, pęków kluczy i tym podobnych. Po zeskanowaniu QR kodu na etykiecie każdy przedmiot jest rejestrowany w aplikacji Panasonic na smartfonie użytkownika w jednej z trzech kategorii: do użytku codziennego, niezbędne w określone dni, niezbędne w określonych warunkach pogodowych. Opcje zaawansowane możesz ustawić zgodnie ze swoimi preferencjami, na przykład, jeśli w środy masz zajęcia sportowe, system przypomni Ci o konieczności zabrania ze sobą stroju i butów.
Panel kontrolny Hitokoe jest instalowany w pobliżu drzwi wejściowych do domu lub mieszkania, a jeśli użytkownik zamierza wyjść bez jakiegoś istotnego przedmiotu, natychmiast zostanie o tym poinformowany.
Zdj. główne: jaikishan patel/unsplash.com