Co kupić miłośnikowi astronomii?

Co kupić miłośnikowi astronomii?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Udany prezent to taki, który trafia w gusta obdarowanej osoby. Warto tak wybrać podarunek, aby odzwierciedlał osobę, której chcesz go wręczyć. Co więc kupić miłośnikowi astronomii? Podpowiadamy, jakie prezenty z pewnością przypadną do gustu fanom kosmosu. 

Święta, urodziny, Walentynki, Dzień Dziecka… okazji na obdarowywanie się prezentami jest naprawdę sporo. Jednak, aby mieć pewność, że prezent, który podarujesz bliskiej sobie, będzie udany, warto zastanowić się, jakie ma zainteresowania i co lubi. Co więc kupić miłośnikowi astronomii? Sprawdź kilka naszych propozycji!

Teleskop lub lornetka astronomiczna do obserwacji ciał niebieskich

Niezaprzeczalnie najlepszym prezentem dla fanów kosmosu i astronomii będą teleskopy. Warto jednak pamiętać, że możemy wyróżnić dwa rodzaje teleskopów: ten jedynie do obserwacji ciał niebieskich oraz ten do astrofotografii. Dla osoby początkującej zdecydowanie lepszą opcją będzie jednak ten pierwszy, ponieważ nie wymaga on specjalistycznego montażu paralaktycznego.

O czym jednak warto pamiętać przy zakupie teleskopu? Przede wszystkim o dodatkowym wyposażeniu, a w szczególności o okularach. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się, czy i jakie okulary są w zestawie, i w razie czego jakie trzeba dokupić.

Zwróć też uwagę na optykę. Najlepsze efekty będzie dawał sprzęt posiadający tą szklaną. Teleskopy z optyką polimerową lub plastikową są co prawda znacznie tańsze, jednak nie dają tak spektakularnych wrażeń i jakości obserwacji. Warto także zwrócić uwagę na jakość statywu – dobry i stabilny statyw to proste wyszukiwanie obiektów i komfort ich obserwacji. 

Teleskop wiąże się jednak z bardzo dużym wydatkiem, jeśli więc dysponujesz nieco mniejszym budżetem, to doskonałym pomysłem na prezent będzie także lornetka astronomiczna. Jest ona prosta w obsłudze, a obraz, jaki można dzięki niej uzyskać, jest bardzo szczegółowy. Ponadto taka lornetka jest znacznie bardziej mobilna niż teleskop – można ją zabrać wszędzie, zarówno na balkon, jak i w teren. 

Atlas nieba

Czymże byłaby obserwacja nieba bez odpowiedniej mapy? Ano niczym, dlatego też świetnym pomysłem na prezent dla miłośników nocnego nieba będzie atlas. Pomoże one w zorientowaniu się wśród gwiazdozbiorów i innych ciał niebieskich. Taka fizyczna mapa całego nieba jest niezwykle przydatna, szczególnie podczas wyjazdów i obserwacji nieba w plenerze. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy rozładuje się telefon, w którym mamy dostęp do planetarnej aplikacji, prawda?

Książki o kosmosie 

Zawsze dobrym prezentem są książki – a w przypadku miłośników astronomii będą to książki o kosmosie. W księgarniach z pewnością znajdziesz pozycje przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania – od książek typowo dla dzieci, przez książki dla początkujących, aż po wydania stricte naukowe. Możesz także zdecydować się zarówno na książki opisujące różne zjawiska w kosmosie, jak i biografie znanych astronomów i naukowców badających tajemnice nocnego nieba.

Jakie więc pozycje są najbardziej polecane? Przede wszystkim ,,Początek wszechświata’’ Johna Barrowa, ,,Kosmos’’ Carla Sagana, a także ,,Krótka historia czasu’’ oraz ,,Czarne dziury’’ Stephena Hawkinga.

zdj.główne: Jeremy Thomas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak personalizacja małych nakładów katalogów może zwiększyć skuteczność Twojej strategii marketingowej?
Jak personalizacja małych nakładów katalogów może zwiększyć skuteczność Twojej strategii marketingowej?
Poznaj sekret skutecznej strategii marketingowej poprzez personalizację małych nakładów katalogów. Sprawdź, jak dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb odbiorców, może przyczynić się do zwiększenia Twojej sprzedaży.
Gadżety do pieczenia chleba. Nie tylko blaszki i foremki!
Gadżety do pieczenia chleba. Nie tylko blaszki i foremki!
Samodzielne pieczenie chleba staje się coraz popularniejsze. Jakie akcesoria przydadzą się podczas wypiekania pieczywa? Podpowiadamy!
Czy gadżety mogą przyczynić się do zacieśnienia relacji między partnerami?
Czy gadżety mogą przyczynić się do zacieśnienia relacji między partnerami?
Odkryj, jak gadżety technologiczne mogą poprawić twoje relacje. Dowiedz się, jak nowoczesne technologie wpływają na więzi między partnerami.
Ostatnie wpisy