Artykuł sponsorowany
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Jeżeli w swoim otoczeniu masz szczęście posiadać kochających seniorów, z pewnością są to wyjątkowe święta, które pozwalają w szczególny sposób podkreślić, jak bardzo deceniasz ich obecność. Warto pamiętać, że najlepszym prezentem dla starszej osoby może być to, że ją odwiedzisz – dlatego wybierając upominek, zaplanuj w swoim grafiku czas na rozmowę z babcią przy herbacie.
Osoby starsze, niepracujące i mieszkające samotnie, bardzo często nie odnajdują się we współczesnym świecie. Ich zdolności poznawcze są nieco ograniczone, dlatego nie jest im tak łatwo dostosować się do nowej rzeczywistości. Niektórzy seniorzy nauczyli się obsługi telefonu, komputera czy nawet surfowania po sieci, ale dla znaczącej większości z nich to tradycyjne środki przekazu są bardziej intuicyjne. Z drugiej strony, w szybko postępującym naprzód świecie, starszym osobom czasami trudno jest się odnaleźć. Nie chcąc zawracać głowy swoim dorosłym dzieciom i wnukom, babcie i dziadkowie odsuwają się na dalszy plan, a mając ograniczone możliwości fizyczne, często rezygnują z jakichkolwiek aktywności. Jeżeli masz taką możliwość – postaraj się temu zapobiegać. Bądź kreatywny i znajdź dla swoich bliskich seniorów zajęcia, które znów tchną w nich iskierkę zainteresowania i entuzjazmu. Być może starsza osoba mogłaby spożytkować wolny czas, czytając książki, grając w szachy z prostym oprogramowaniem komputerowym, rozwiązując krzyżówki lub ćwicząc w domu (na przykład na rowerze stacjonarnym)? Na stronie https://ksiegarnia.siesta.pl/ znajdziesz z kolei podręczniki do nauki języka hiszpańskiego. Jeżeli senior jest jeszcze w pełni sił umysłowych, nauka nowego języka, szukanie informacji i ćwiczenie pamięci może okazać się bardzo przydatne w zapobieganiu zanikom pamięci.
Świetnym upominkiem dla seniora może być również coś, co umili mu godziny spędzane samotnie. Zastanów się, co Twoja babcia lubi robić w wolnym czasie – może szydełkuje, gotuje, czyta gazety albo ogląda telewizję? Jako osoba o wiele sprawniejsza fizycznie i mogąca poruszać się na przykład samochodem, z pewnością masz możliwość sprawienia seniorowi kilka przydatnych drobiazgów. To może być na przykład nowa gazetka z przepisami, książka romans, roślina doniczkowa albo zapas włóczki – wszystko zależy od tego, z czego starsza osoba czerpie przyjemność i co lubi robić w wolnym czasie. Pamiętaj, że rzeczy, które Tobie wydają się interesujące (na przykład media społecznościowe) mogą okazać się zbyt wymagające dla seniora. Zainteresuj się potrzebami babci, jeśli nie wiesz, jak korzysta z wolnego czasu – zapytaj. Być może Twoje zainteresowanie okaże się znacznie lepszym prezentem, niż możesz sobie wyobrazić.
Wiele starszych osób mieszkających w Polsce to katolicy, dla których praktyki religijne są niezwykle istotnym elementem życia. Jeżeli Twoja babcia należy do osób uduchowionych, spędzających dużo czasu na modlitwie i w kościele być może możesz ofiarować jej drobne dewocjonalia, które przydadzą się w codziennych praktykach. Przykładem takiego prezentu może być medalik albo różaniec, buteleczki na wodę święconą (oraz pomoc w ich napełnieniu, jeżeli senior nie ma siły na pójście do kościoła, a chciałby przyjąć wizytę duszpasterską – kolędę), modlitewnik albo eleganckie wydanie Biblii. Oczywiście, wręczanie takich upominków może wydawać Ci się niekomfortowe, jeżeli sam nie praktykujesz i nie uważasz się za osobę wierzącą, warto jednak zapytać, czy babcia nie potrzebuje pomocy i zaoferować swój czas. Może mógłbyś odwieźć ją do kościoła, pomóc w posprzątaniu mieszkania albo innych obowiązkach? Nawet jeżeli sam nie uczestniczysz w obrzędach religijnych, wsparcie ważnej dla Ciebie osoby, która nie jest w stu procentach samodzielna, może być świetnym prezentem.
Fot.: Pixabay/pexels.com