Czy dawać prezent, jeśli nie idzie się na wesele?

Czy dawać prezent, jeśli nie idzie się na wesele?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zaproszenie na wesele zawsze wiąże się z pewnymi wydatkami – strój, fryzura, makijaż, transport, a czasami też nocleg. Nie można oczywiście też zapomnieć o prezencie dla nowożeńców.

I tutaj zwykle pojawia się całe mnóstwo wątpliwości. Co podarować? Ile pieniędzy włożyć do koperty? Czy prezent trzeba kupić, nawet gdy nie bierze się udziału w wydarzeniu? Na wszystkie te pytania spróbujemy odpowiedzieć.

Kiedy należy dać prezent?

W polskiej kulturze prezentów ślubnych ogólnie przyjętą praktyką jest wręczanie młodym gotówki w kopercie, czasami w towarzystwie losów na loterię lub kuponów Lotto. Prezenty w innej postaci są raczej rzadkością, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by dać nowożeńcom jakiś przydatny lub symboliczny drobiazg. Nierzadko też forma preferowanego prezentu określona jest w zaproszeniu – w takiej sytuacji lepiej trzymać się wytycznych.

Jeśli planujesz iść na ślub i wesele, to koperta z pieniędzmi i ładną kartką jest absolutnym minimum. O tym, ile włożyć do koperty, powiemy więcej trochę później. To, czy dawać także dodatkowy prezent, zależy od Twoich chęci, możliwości finansowych, a także stopnia zażyłości z parą młodą. Jeśli są to Twoi bliscy krewni lub przyjaciele, z pewnością będziesz chciał podarować im coś mniej bezosobowego od gotówki.

W przypadku gości, którzy otrzymali zaproszenie tylko na ceremonię zaślubin w kościele, koperty też są mile widziane, ale można do nich włożyć mniej. Bardziej przedmiotowy prezent również będzie dobrym pomysłem.

A co jeśli nie wybierasz się na wesele? Teoretycznie nie musisz nic dawać młodym. Jeśli jednak jesteś kimś bliskim dla nich, warto pomyśleć, czy nie sprawi im to przykrości. Rodzic chrzestny, rodzeństwo czy najlepszy przyjaciel – w takich wypadkach lepiej przesłać nowożeńcom prezent lub podarować go osobiście przy najbliższej okazji.

Ile pieniędzy włożyć do koperty?

Ogólna zasada mówi, by do koperty weselnej włożyć tyle, by młodym przynajmniej zwrócił się koszt jednego talerzyka (w przypadku pary – dwóch). Aktualnie ceny zaczynają się od 250 zł za osobę, dlatego minimalna kwota w kopercie od Ciebie i Twojej osoby towarzyszącej to 500 zł. Oczywiście, jeśli Twoje fundusze na to pozwalają, możesz dać więcej – pamiętaj, że dla pary młodej będą to pieniądze na start na nowym etapie życia.

Warto też wspomnieć, że od niektórych gości oczekuje się większych prezentów, np. od rodziców, rodziców chrzestnych, dziadków, a czasami także rodzeństwa. W ich wypadku minimalne kwoty mogą być dużym nietaktem.

Co wziąć pod uwagę, wybierając prezent ślubny?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do koperty dołączyć podarunek. Choć wybór idealnego prezentu zależy od wielu czynników, to ogólnie możemy wskazać trzy złote wskazówki, które mogą w tym pomóc:

  1. Kwota, którą przeznaczasz na prezent. Jeśli Twój budżet na to nie pozwala, nie sil się na zbyt drogi prezent. Pomyśl o przydatnych rzeczach, które są w zasięgu Twoich możliwości lub przygotuj coś samodzielnie.
  2. Podarunek materialny lub emocjonalny. Jeśli znasz lepiej parę młodą i wiesz, co jest bliskie ich sercu lub o czym marzą, możesz pójść właśnie w tym kierunku. Być może znasz też, jakieś ważne momenty z ich wspólnego życia i wiesz, co byłoby idealnym prezentem-symbolem.
  3. Wartości i zainteresowania nowożeńców. Podaruj młodym coś, czym będą mogli cieszyć się razem. Być może mają jakieś wspólne hobby albo marzą o podróży w konkretne miejsce.

Stosując te trzy wskazówki, możesz znaleźć prezent idealny i nie nadwyrężyć swojego budżetu.

Zdjęcie główne: Porapak Apichodilok/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gadżety reklamowe, które kochają najmłodsi
Gadżety reklamowe, które kochają najmłodsi
Szukasz gadżetów reklamowych, które przypadną do gustu najmłodszym? Zobacz nasze propozycje gadżetów, które pokocha każde dziecko.
Statuetki biznesowe jako narzędzie motywacyjne i marketingowe dla firm
Statuetki biznesowe jako narzędzie motywacyjne i marketingowe dla firm
Statuetki biznesowe to popularne wyróżnienia przyznawane pracownikom, partnerom biznesowym oraz klientom. Choć często są kojarzone jedynie z nagrodami za osiągnięcia w pracy, ich rola w biznesie jest znacznie szersza. Statuetki biznesowe mogą być skutecznym narzędziem motywacyjnym dla pracowników oraz marketingowym dla firm.
Elegancja w nietypowym wydaniu. Przedstawiamy drewniane muchy
Elegancja w nietypowym wydaniu. Przedstawiamy drewniane muchy
Elegancka muszka wykonana z drewna. Sprawdź, czy przypadnie do gustu także Twojemu mężczyźnie!
Ostatnie wpisy