Kiedy wchodzimy do sklepu zoologicznego czy na strony sklepów online, mnogość drapaków w różnych cenach wręcz przytłacza. Czym się kierować przy zakupie tego gadżetu?
Kocie instynkty, pomimo życia w domowych pieleszach, nie znikają. Zwierzaki instynktownie drapią meble, futryny, drzwi, ściany – co tylko popadnie. To całkiem naturalny i prawidłowy odruch. Koty znaczą w ten sposób teren, rozciągają swoje ciało i dbają o pazury. Takie drapanie może jednak powodować niemałe zniszczenia w domu. Może to wywoływać frustrację. Z tego względu zakup drapaka wydaje się być oczywisty.
Drapak to konstrukcja, która umożliwia kotu realizację wszystkich instynktów związanych z drapaniem i przeciąganiem. Ponieważ konstrukcja jest przeznaczona do kociego użytku, nie będą nas irytować wywołane na niej zniszczenia. Czym powinien charakteryzować się odpowiedni drapak?
Każdy, kto chociaż raz próbował wybrać drapak dla kota, wie, że wybór w tej kategorii jest przeogromny. Zdecydować się na pierwszy drapak nie jest prosto. Z każdym kolejnym – poznawszy preferencje naszego zwierzaka – jest znacznie łatwiej. Najogólniej mówiąc pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, brzmi: ile mamy miejsca na drapak? Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam zdecydować, czy lepszy będzie drapak wolnostojący czy na ścianę.
Drapak wolnostojący może mieć postać: maty, leżanki, słupka, domku, mebla lub całej konstrukcji rodem z placu zabaw. Pod kątem designu możemy dosłownie wybierać i przebierać w dostępnych opcjach. Podobnie pod względem rozmiarów. Materiał wykonania jest różny – w zależności od rodzaju drapaka. Niektóre z nich łączą w sobie różne faktury i materiały. Drapaki wolnostojące najczęściej spełniają równocześnie funkcję leżanki.
Drapak dla kota na ścianę to rozwiązanie przeznaczone do małych przestrzeni. Do ściany przykręcić możemy odpowiednią matę, deseczki i półki albo mniejsze wersje kocich mebli. Atutem drapaków naściennych jest to, że koty najczęściej preferują drapanie pionowych powierzchni. W małych mieszkaniach można z powodzeniem zagospodarować rogi w kącie pokoju. Kot będzie miał tam swoją przestrzeń do drapania i wspinaczki.
Najlepsza jest taka, jaką preferuje nasz kot. Niestety jest to bardzo indywidualna kwestia. Najczęściej wykorzystywane materiały to:
Wybierając drapak dla kota, jeżeli nie znamy preferencji pupila, najlepiej zdecydować się na urozmaiconą konstrukcję. Pozwoli nam to zaobserwować, jakie materiały i kształty odpowiadają kotu.
Dość uniwersalnym drapakiem jest słupek. Łączy w sobie wiele materiałów: tekturę, sizal, płytę wiórową, a przy tym nie zajmuje wiele miejsca i jest korzystny cenowo.
Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca i gotówki, warto rozważyć zakup drapaka w typie mebla. Im wyższa konstrukcja, tym ciekawsza dla naszego pupila. Warto, aby drapak miał w sobie legowisko, kryjówki, konstrukcje do wspinaczki. Taki mebel powinien zaspokoić większość potrzeb naszego kota.
Zdj. głowne: Sabri Tuzcu/unsplash.com