Smycz dla silnego psa. Na co zwrócić uwagę?

Smycz dla silnego psa. Na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bez względu na to, czy ufamy swojemu pupilowi, czy nie, powinien w czasie spaceru być na smyczy. 

Jej brak może skończyć się mandatem, nieprzyjemną sytuacją, w której pies kogoś zrani, sam zostanie zraniony albo ucieknie. Dlatego smycz to akcesorium niezbędne, by zapewnić mu bezpieczeństwo, ale też zadbać o jego dyscyplinę.

Kryteria wyboru

Względy estetyczne nie powinny być decydującym czynnikiem. Dobra smycz powinna być przede wszystkim funkcjonalna i zapewniać właścicielowi pełną kontrolę nad psem podczas spacerów, treningów, biegu czy wystaw. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak długość i szerokość linki bądź taśmy, rodzaj materiału oraz typ smyczy. Nie każdy nadaje się na spacer i nie każdy będzie dobry dla dużego psa.

Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę gabaryty i siłę naszego pupila, jego temperament i nawyki spacerowe, np. czy pies ciągnie, czy jest agresywny w stosunku do innych zwierząt i przechodniów, jest lękliwy itd.

Rodzaje smyczy

Obecnie w sklepach zoologicznych można znaleźć przeróżne modele smyczy. Ktoś, kto pierwszy raz dokonuje takiego zakupu, może pogubić się w takiej ilości opcji. Oto niektóre popularne modele:

  • smycz pojedyncza (spacerowa) – najczęściej krótka (do 3 m) taśma lub linka wykonana z nylonu, skóry lub sznurka. Na jednym końcu ma karabińczyk, a na drugim rączkę do trzymania;
  • smycz regulowana (przepinana) – wariant podobny do poprzedniego, ale z karabińczykami na obu końcach i z możliwością ręcznego regulowania długości. Wystarczy przepiąć karabińczyk do jednej z metalowych obręczy umieszczonych na całej długości smyczy;
  • smycz automatyczna – standardowy model typu flexi z taśmą lub linką rozwijaną z rolki ukrytej w plastikowej obudowie;
  • smycz z amortyzatorem – pojedyncza smycz z fragmentem wykonanym z mocnej gumy, która rozciąga się i łagodzi gwałtowne szarpnięcia;
  • smycz ringowa – cienka linka z pętlą, którą zakłada się na szyję psa. Wykorzystywana podczas wystaw i pokazów;
  • smycz behawioralna – przypomina smycz ringową, ale w tym wypadku pętla zaciska się na szyi psa, jeśli ten zbytnio ciągnie.

Oprócz tego dostępne są modele skórzane, nylonowe, sznurkowe, plecione, z dodatkiem gumy, a także metalowe w postaci łańcuchów. Najczęściej spotykanym materiałem jest oczywiście nylon. Jego niewątpliwą zaletą jest wytrzymałość, ale też mnogość dostępnych kolorów i szerokości.

Najlepsze smycze dla dużego psa

Jak widać, właściwe pytanie przy wyborze smyczy nie powinno brzmieć „Jaka?”, ale „W jakim celu?”. Możliwe, że rozsądnie będzie kupić kilka modeli, spełniających różne zadania:

  • smycz pojedyncza na krótkie i miejskie spacery. Powinna być mocna i szeroka dla wygody właściciela, a także krótka, by łatwiej mógł kontrolować psa;
  • smycz przepinana będzie najbardziej uniwersalnym i wszechstronnym wyborem. Sprawdzi się zarówno na krótkie spacery po mieście, jak i na dłuższe wypady. Szczególną uwagę zwróć na jakość karabińczyków;
  • smycz automatyczna, ale tylko w mocnej wersji XL i gigant, najlepiej z dodatkowym zabezpieczeniem antypoślizgowym. W przypadku agresywnych lub bardzo nieposłusznych psów lepiej zrezygnować z tej opcji;
  • z kolei smycz z amortyzatorem idealnie sprawdzi się podczas wspólnych biegów z pupilem, ale będzie niewygodna na zwykłych spacerach.

Smycz można zawsze zwrócić, więc nie bój się wypróbować kilku opcji, by znaleźć najlepszą.

Zdjęcie główne: Samson Katt/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Po lodach czas na zeszyty Ekipy
Po lodach czas na zeszyty Ekipy
Ekipa Friza bije rekordy popularności wśród młodzieży. Po słynnych lodach Ekipy, przyszedł czas na wyprawkę szkolną.
Czym można obdarować babcię?
Czym można obdarować babcię?
Prezent dla babci: Odkryj pomysły, które sprawią, że jej serce rozkwitnie! Zobacz, jakie wyjątkowe upominki możesz dla niej przygotować. 
Prowadzenie Instagrama dla Twojej marki: Poznaj Content Hero!
Prowadzenie Instagrama dla Twojej marki: Poznaj Content Hero!
Content Hero — profesjonalna agencja prowadząca Instagrama. Skorzystaj z ich ekspertyzy i zwiększ widoczność Twojej marki!
Ostatnie wpisy