Nadpobudliwy lub agresywny kot to nierzadki problem, dlatego warto znać sprawdzone i skuteczne metody oraz akcesoria na jego uspokojenie. Na szczęście na rynku ich nie brakuje.
Kluczowe dla rozwiązania problemu jest nie tylko wykrycie i wyeliminowanie przyczyny takiego zachowania, ale też znalezienie sposobu na wyciszenie kota i złagodzenie agresji. Koty najczęściej są nerwowe lub agresywne z powodu strachu, bólu, stresu, braku możliwości wyładowania energii i dolegających im chorób.
Mata jest wykonana z miękkiego i bezpiecznego dla zwierząt silikonu. Dzięki przyssawkom można ją umieścić zarówno na podłodze, jak i na ścianie. W rowkach pełnych wypustek umieszcza się jedzenie – specjalną pastę, mokrą karmę, mięso mielone itd. Gdy kot wylizuje pokarm z maty, wypustki oczyszczają jego język, a przy tym pobudzają jego zmysły i odstresowują. Maty są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.
Dla zestresowanego kota specjaliści często polecają aromaterapię, a pomocne w tym mogą być automatyczne rozpylacze specjalnych mieszanek ziołowych, kocimiętki, a także feromonów. Te ostatnie są niewyczuwalne dla ludzi, ale wpływają uspokajająco na nadpobudliwe kotki i kocury.
To inny wariant gadżetu pomocnego w aromaterapii zestresowanego futrzaka. Obroża relaksacyjna nasączona jest mieszanką uspokajających ziół – najczęściej waleriany i lawendy. Działa przez 6 tygodni od momentu założenia i może być stosowana ciągle lub z przerwami bez szkody dla kota. To gadżet szczególnie przydatny przy aklimatyzacji zwierzaka w nowym miejscu, czy podczas wizyty u weterynarza.
Kojący wpływ na kota ma także dotyk. Głaskanie można do tego połączyć z przyjemnym masażem, wykorzystując specjalną szczotkę, która przy okazji pomoże pozbyć się nadmiaru sierści. Inny wariant głaszcząco-masującego gadżetu to szczotka w kształcie dużego łuku lub nakładki, którą można zawiesić na rogu ściany, by kot mógł ocierać się o nią, kiedy zechce.
Wiele zwierzaków źle znosi zamknięcie w czterech ścianach, ale nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wypuszczanie pupila na dwór, szczególnie w dużych miastach. Tutaj z pomocą może przyjść duży kołowrotek, który wyglądem przypomina te z chomiczych klatek, ale rozmiarem przystosowany jest do kota. Zwierzak może wybiegać się w jednym miejscu i spożytkować nagromadzoną energię.
Kot będzie bardziej zrelaksowany, jeśli będzie miał w domu swoje miejsce, kryjówkę, w której będzie mógł w spokoju odpocząć i znaleźć schronienie w stresujących chwilach. Koci hamak lub specjalne łóżko można powiesić na parapecie, ścianie czy kaloryferze. Nowoczesne drapaki są dostępne w wielu modelach i kolorach, mają designerski wygląd i stylową oprawę, dzięki czemu mogą być nie tylko placem zabaw kota, ale też ciekawą ozdobą pomieszczenia.
Dowiedz się jakie gadżety pomogą Ci zapewnić pupilowi bezpieczeństwo!
Zestresowany lub nadpobudliwy kot często po prostu się nudzi i wystarczy poświęcić trochę czasu na zabawę z nim. Jeśli jednak właściciel jest zapracowany, może sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązania i pobrać dla swojego kota specjalną aplikację. Co może w niej być? Na przykład pływające rybki, które zwierzak będzie próbował złapać. Będzie to dla niego zajmująca i stymulująca zabawa.
Kolejny gadżet dla osób, które mają niewiele czasu na zabawę z kotem, to na przykład automatyczny laser, który można odpowiednio zaprogramować, by długie godziny bawił zwierzaka i pomógł mu wyładować energię.
Zdjęcie główne: Skitterphoto/pexels.com