Jak uniknąć gafy przy wręczaniu prezentu? Zastosuj te zasady!

Jak uniknąć gafy przy wręczaniu prezentu? Zastosuj te zasady!

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Prezent jest uważany za obowiązkowy atrybut każdych świąt i wyjątkowych okazji. To wyraz wdzięczności, szacunku, troski, przyjaźni lub miłości. A jak go wręczać?

Tradycja wręczania prezentów jest bardzo stara i rządzi się swoimi zasadami, które warto poznać, by uniknąć towarzyskiej wpadki. Być może wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia czegoś takiego jak prezentowa etykieta. Tymczasem ważne jest nie tylko, co wręczamy, ale też jak i w jakich okolicznościach.

Wybór odpowiedniego prezentu

Głównym celem dawania prezentu jest wywołanie w obdarowanym pozytywnych emocji. By tak się stało, prezent musi odpowiadać wiekowi, gustom, potrzebom i oczekiwaniom osoby, która go otrzyma. Nie podarujemy przecież lalki dorosłemu mężczyźnie, a dziecku nie damy wina i czekoladek z alkoholem.

Trzeba ostrożnie dawkować humor – zabawne bibeloty i dwuznaczne prezenty są odpowiednie tylko dla osób, które faktycznie się z nich ucieszą. W innym wypadku może być niezręcznie. Oczywiście wybór prezentu zależy także od stopnia naszej zażyłości z osobą, której chcemy go dać.

Rodzina

W teorii najłatwiej wybrać prezent dla kogoś bliskiego. Dlaczego w teorii? Każdy z nas na pewno ma w rodzinie kogoś, komu trudno coś kupić. W takiej sytuacji najlepiej zapytać wprost, o czym ta osoba marzy. W rodzinie więcej rzeczy ujdzie nam na sucho, a nietrafiony prezent może stać się rodzinną anegdotką. Nie kupuj kosmetyków, jeśli nie jesteś pewny zapachu, i ubrań, ponieważ łatwo nie trafić z rozmiarem.

Ściskające się kobiety i wręczanie prezentu
(fot. Helena Lopes / 500px / 500px Prime / Getty Images)

Przyjaciele

Jeśli chodzi o prezenty dla przyjaciół, sprawa wygląda podobnie – najlepiej inspirować się hobby i zainteresowaniami. Lepiej nie dawać pieniędzy, jeśli nie zostaliśmy o to wcześniej poproszeni. Jeśli jednak przyjaciel wyraził chęć otrzymania gotówki, warto zadbać o formę jej wręczenia – bukiet z pieniędzy lub bardziej tradycyjną ładną kopertę z kartką.

Dzieci

W przypadku niemowląt można kupić zabawki odpowiednie dla wieku, ale też przybory, które przydadzą się nowej mamie. Kwestię prezentu dla starszych dzieci najlepiej omówić z rodzicami. Z reguły wiedzą, z czego ucieszy się ich pociecha, a przy tym unikniemy sytuacji, w której dziecko dostanie prezent kłopotliwy i uciążliwy dla opiekunów.

Koledzy z pracy

A prezenty w pracy? To temat na osobny artykuł. Trzeba jednak pamiętać, że nieodpowiednie będą drogie prezenty. Jeśli zespół robi „zrzutkę” na prezent, nie wyłamuj się. Jeśli chcesz obdarować kogoś w pracy, z kim masz lepszy kontakt, zrób to dyskretnie.

Prezent ślubny

Tradycyjnie powinno to być coś praktycznego i wartościowego, chociaż w Polsce coraz częściej młodzi proszą o pieniądze. W tym wypadku wystarczy tylko elegancka koperta i kartka z życzeniami.

Prezent za prezent

Dwie pary dłoni i zielony prezent
(fot. freemixer / E+ / Getty Images)

Nie dawaj drugiej osobie w zamian tego, co sam od niej dostałeś. Wyjątkiem są sytuacje, w których naprawdę masz pewność, że to sprawi jej radość. Prezent wręczany w podzięce za inny prezent powinien być zbliżony wartością do tego, co otrzymałeś.

Pakowanie prezentów

Opakowanie też ma znaczenie. Nie damy przecież komuś prezentu na urodziny w torbie z motywem świątecznym, albo nie zapakujemy podarunku dla niemowlaka w czarny papier. Przed zapakowaniem usuń metki, ceny i paragony. Jeśli musisz dołączyć gwarancję, zrób to w osobnej kopercie i wręcz ją oddzielnie. Zadbaj o schludny wygląd opakowania, dobierz papier lub torebkę do okazji i samego prezentu. Nie przesadzaj z warstwami opakowania – to nie musi być forteca nie do zdobycia, a rozpakowywanie powinno być przyjemne.

Wręczanie prezentu

Prezent wybrany i zapakowany, pora go wręczyć. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać:

  1. Nie dawaj prezentu na korytarzu lub w drzwiach.
  2. Jeśli nie możesz wziąć udziału w przyjęciu lub uroczystości, wręcz prezent dzień wcześniej.
  3. Wręczaniu prezentu zawsze powinny towarzyszyć życzenia.
  4. Nie naciskaj obdarowanego, by natychmiast obejrzał prezent.
  5. Odwiń kwiaty z papieru.
  6. Alkohol zapakuj w torbę prezentową.

Oprócz tego koniecznie sprawdź, jaka etykieta prezentowa panuje w kraju, w którym się znajdujesz, lub w kulturze, z której pochodzi obdarowywana osoba. To, co uchodzi za odpowiednie w Polsce, może kogoś urazić np. w Japonii.

Otrzymywanie prezentów

Inną sprawą jest umiejętność otrzymywania prezentów. To prawdziwa sztuka umieć okazać wdzięczność za każdy, nawet wyjątkowo nietrafiony lub niezręczny prezent. Przypomnijcie sobie sami, jakie miny mieliście na widok kolejnej pary nudnych skarpet, dezodorantu lub za ciasnego i gryzącego swetra od babci. Trudno w takiej sytuacji zachować się naturalnie i neutralnie, prawda?

Przyjaciółki na kawie
(fot. Rossella De Berti / E+ / Getty Images)

Przy otrzymywaniu prezentów również należy przestrzegać pewnych zasad, by nie wprawić w zakłopotanie wręczającego i innych gości:

  1. Nie komentuj prezentów przy gościach.
  2. Jeśli jakiś prezent otrzymasz podwójnie, nie mów o tym głośno.
  3. Zawsze dziękuj za prezent.
  4. Nie przesadzaj z emocjami, nawet jeśli któryś prezent spodobał ci się szczególnie.
  5. Odkładaj prezenty w jedno, wcześniej przygotowane miejsce.
  6. Nie wytykaj gości, którzy przyszli bez prezentu.
  7. Jeśli otrzymałeś słodycze lub wino, etykieta nakazuje poczęstowanie nimi gości. 

W sytuacjach, w których musisz oddać prezent, zrób to na osobności z osobą, która Ci go dała i wyjaśnij przyczyny takiej decyzji.

Etykieta kwiatowa

Osobnym tematem jest wybieranie, wręczanie i otrzymywanie kwiatów, które zwykle są dodatkiem do głównego prezentu.

Przede wszystkim wręczane są zawsze po życzeniach. Najlepiej trzymać  je w lewej ręce, aby nie przeszkadzały nam podczas uścisku dłoni. W przypadku, gdy gospodarze jakiejś uroczystości są parą, kwiaty wręczamy kobiecie. Jeśli idziemy na obiad do rodziców partnera lub partnerki, musimy kupić bukiet dla gospodyni (jeśli nie jest uczulona). I pamiętajmy, że po otrzymaniu kwiatów trzeba natychmiast włożyć je do wody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odpowiednia odzież robocza z nadrukiem – jak zadbać o wizerunek firmy?
Odpowiednia odzież robocza z nadrukiem – jak zadbać o wizerunek firmy?
W dzisiejszych czasach wizerunek firmy jest jednym z najważniejszych elementów budowania marki. Aby wyróżnić się na rynku, firma musi zadbać o wiele aspektów, w tym również o swoją odzież roboczą. Odpowiednio
Biżuteria na prezent – czym kierować się w wyborze?
Biżuteria na prezent – czym kierować się w wyborze?
Obdarowując kogoś biżuterią, należy pamiętać o kilku drobiazgach, żeby nie popełnić faux-pas. Sprawdź, jak sprezentować dodatki, które uszczęśliwią obdarowanego.
Gadżety z lagunem? Krakowska pomyłka podbiła świat
Gadżety z lagunem? Krakowska pomyłka podbiła świat
Lagun z Krakowa stał się gadżetową atrakcją KTOZ. Sprawdź historię!
Ostatnie wpisy