Jak wręczać kwiaty doniczkowe, a jak cięte?

Jak wręczać kwiaty doniczkowe, a jak cięte?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiaty to uniwersalny i ponadczasowy pomysł na prezent. Idealny upominek na niemal każdą okazję dla osoby w każdym wieku. Czy wiemy jak prawidłowo je wręczać?

Niemal każda osoba uwielbia dostawać kwiaty. Pojedyncza róża, wielki pachnący bukiet czy roślina doniczkowa… Jakie są zasady wyboru, czym się kierować i czy wypada wręczać kwiaty doniczkowe? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Kwiaty doniczkowe czy cięte – co wybrać?

Podstawowa zasada savoir-vivre mówi o tym, że kwiaty cięte to bardziej elegancki i oficjalny wybór. Wybierając się więc na ślub, urodziny, jubileusz czy każdą inną ważną uroczystość, powinniśmy postawić na bukiet z kwiatów ciętych. Wręczanie bukietu ciętych roślin jest wyrazem szacunku. Na ten typ kwiatów powinniśmy się zdecydować również wtedy, gdy wybieramy się do kogoś pierwszy raz w odwiedziny np. do przyszłych teściów.

Kwiaty doniczkowe to mniej zobowiązująca forma. Na ich wybór możemy zdecydować się jedynie wówczas, gdy dobrze znamy osobę, którą pragniemy obdarować, lub gdy takie było wyraźne życzenie np. nowożeńców. W przeciwnym razie możemy popełnić gafę. Kwiaty doniczkowe wybierajmy dla osób, co do których mamy pewność, że lubią kwiaty czy ogrodnictwo.

Kwiaty cięte

Wiemy już, że kwiaty cięte to bardziej oficjalny prezent i przy formalnych okazjach lepiej wybierać tę opcję. Jakimi jeszcze zasadami powinniśmy się kierować, wybierając bukiet? Po pierwsze starajmy się wybierać świeże rośliny. Aby bukiet długo się utrzymał, w momencie zakupu kwiaty nie powinny mieć brązowych rantów i zwiędłych liści.

Kolejnym aspektem jest liczba kwiatów w bukiecie. Powinna być nieparzysta. Tradycja ta wywodzi się z przesądów, jednak obdarowywani – szczególnie tej starszej daty – mogą być uczuleni na takie niuanse. Zasada ta nie dotyczy bukietów urodzinowych nawiązujących do konkretnej liczby np. bukietów na 18 czy 40 urodziny.

Kwiaty każdorazowo wręczamy bez ochronnego opakowania. Jeżeli florysta zabezpieczył bukiet papierem lub folią, obowiązkowo powinniśmy ją zdjąć przed wręczeniem. Usuwamy także zabezpieczenie łodyg. Czasem zdarza się, że owinięte są mokrym ręcznikiem lub ligniną – tak aby kwiaty nie zwiędły podczas transportu. To także powinniśmy zdjąć z bukietu przed jego wręczeniem.

Bukiet wręczamy zawsze kwiatami do góry. Najczęściej kwiaty trzymamy w lewej ręce, a prawą podajemy osobie, której będziemy je wręczać. Po geście przywitania/złożenia życzeń od razu przekazujemy bukiet osobie, której chcemy je wręczyć. Wśród młodego pokolenia kolor kwiatów nie odgrywa już tak istotnej roli. Są jednak osoby, dla których symbolika ma ogromne znaczenie. 

Na wszelki wypadek warto więc pamiętać, że:

– kwiaty w kolorze białym to symbol niewinności i szlachetnych zamiarów,

– kwiaty czerwone to symbol miłości między kochankami,

– kwiaty żółte symbolizują zazdrość,

– kwiaty fioletowe to wyraz uznania.

Kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe to prezent bardziej niezobowiązujący niż cięty bukiet. Częściej wręczamy je osobom bliskim i dobrze znanym, więc i zasady savoir-vivre’u nie są tu aż tak restrykcyjne. Pamiętajmy o tym, aby ściągnąć ochronne opakowanie z rośliny i odkleić cenę z doniczki. 

Kwiat doniczkowy powinniśmy zabezpieczyć od spodu tak, aby ziemia nie brudziła rąk. Możemy poprosić o odpowiednie zabezpieczenie doniczki w momencie zakupu rośliny lub dobrać do niej odpowiednią ozdobną osłonkę. Wiele kwiaciarni pakuje kwiaty doniczkowe na prezent – dodatkowo zabezpieczając je celofanem i drobnymi dekoracjami.

Zdjęcie główne: Viktoria Slowikowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gadżety reklamowe, które kochają najmłodsi
Gadżety reklamowe, które kochają najmłodsi
Szukasz gadżetów reklamowych, które przypadną do gustu najmłodszym? Zobacz nasze propozycje gadżetów, które pokocha każde dziecko.
Kserokopiarka Bizhub 224 – wszystko, co należy o niej wiedzieć
Kserokopiarka Bizhub 224 – wszystko, co należy o niej wiedzieć
Ergonomia to współcześnie kluczowe pojęcie używane w kontekście wyposażenia biur oraz organizacji pracy.
Psie gadżety, które sprawdzą się latem
Psie gadżety, które sprawdzą się latem
Przydatne gadżety dla psa, które sprawdzą się letnią porą. Zobacz zestawienie najciekawszych psich gadżetów.
Ostatnie wpisy