Uniform jako element budowania wizerunku firmy. O zaletach stroju służbowego

Uniform jako element budowania wizerunku firmy. O zaletach stroju służbowego

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedyś uniformy były powszechne tylko dla pracowników kilku określonych zawodów. Dziś pojawiają się w wielu branżach i są ważnym elementem budowania silnego wizerunku marki oraz jedności zespołu.

Pod koniec lat 90. i na początku 2000 r. nikt nie myślał nie tylko o standardach korporacyjnych w kontekście ubioru, ale także o prostym fakcie, że ładny, schludny i jednolity strój pracowników może poprawić jakość pracy i postawy wobec firmy, zarówno ze strony samych pracowników, jak i klientów.

Obecnie wiele firm, zwłaszcza tych związanych z branżą usługową, używa już uniformów. Dobry strój powinien być wygodny, funkcjonalny i spójny z designem marki, a także spełniać wymogi BHP danego miejsca pracy.

Cechy dobrego uniformu

Strój służbowy to coś więcej niż koszulka z nadrukowanym logo firmy. Musi spełniać kilka kryteriów, jeśli ma spełniać swoje podstawowe zadania. O czym więc trzeba pamiętać przy wyborze uniformu?

Spójność z designem marki

Strój firmowy musi być spójny z designem. Przy projektowaniu należy więc uwzględnić logo, kolor, styl czy font ewentualnych napisów – powinny być takie, jakich firma używa w swojej identyfikacji wizualnej.

Uwzględnienie specyfiki stanowiska

Pracownikowi na magazynie nie będzie wygodnie w garniturze, a osoba obsługująca klienta w biurze raczej nie powinna mieć na sobie zwykłego T-shirtu. Każda praca jest inna, dlatego na różnych stanowiskach sprawdzą się różne uniformy. Pomyśl o zadaniach, jakie muszą na co dzień wykonywać Twoi pracownicy i spraw, by odzież służbowa ułatwiała im ich wykonanie.

Zasady bezpieczeństwa

W każdym miejscu pracy obowiązują jakieś zasady BHP i musisz o tym pamiętać. Jeśli pracownicy są narażeni na kontakty z ogniem, to uniformy nie mogą być wykonane z tkanin łatwopalnych, a jeśli pracują w niskich lub wysokich temperaturach, to ich stroje służbowe powinny być do tego dostosowane. Uniformy, ani żadne ich elementy, nie mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pracowników.

Wysoka jakość

W tym wypadku postaw na materiały wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Uniform musi być wytrzymały i solidny i wyglądać dobrze nawet po kilku praniach i kilku godzinach noszenia. Jeśli skorzystasz z tańszych tkanin, ryzykujesz podwójny wydatek – strój może szybko się zniszczyć i stracić schludny wygląd, a wtedy będziesz musiał zamówić nowy lub nawet wymienić uniformy wszystkich pracowników.

Schludny i atrakcyjny wygląd

Zleć zaprojektowanie uniformu profesjonaliście, który uwzględni ostatnie trendy modowe i marketingowe. Stylowa odzież służbowa sprawi, że Twoi pracownicy będą ją nosić z dumą i poczują prestiż przynależenia do Twojej firmy. Co więcej, ładny uniform będzie lepiej odbierany przez klientów.

Wygoda pracowników

Ponieważ Twoi pracownicy będą chodzić w uniformach cały dzień, zadbaj o to, by były dla nich wygodne. Zwróć uwagę, czy materiał nie podrażnia skóry i czy przepuszcza powietrze. Jeśli specyfika Twojej działalności tego wymaga, to uwzględnij letni i zimowy wariant stroju służbowego.

Jakie funkcje pełni odzież robocza?

Praktyka pokazuje, że wysokiej jakości odzież służbowa znacząco wpływa na motywację personelu, a także relacje z klientami. Dyscyplinuje pracowników, stwarza poczucie przynależności do firmy i pomaga budować jedność w zespole.

Profesjonalna odzież służbowa zwiększa poziom zaufania konsumentów i ich lojalność wobec marki. Wielu potencjalnych klientów, nie znajdując odpowiednich informacji lub towarów, woli pójść do konkurencyjnej firmy. Pracownik w uniformie jest bardziej widoczny, a co za tym idzie, klient chętniej zwróci się do niego po pomoc. To zwiększa szansę, że skorzysta z Twoich usług, zamiast uciekać do konkurencji.

Uniformy mogą też pełnić funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i urazami w miejscu pracy. To także mobilna i nienarzucająca się reklama firmy. Gdy pracownik przemieszcza się w uniformie z firmowym logo, trafia ono do świadomości odbiorców i utrwala się w niej, a przy tym nie drażni ich nachalnością.

Jakie są zalety używania uniformów?

Dobrze wykonana odzież służbowa wywołuje pozytywne emocje w klientach i pozwala zdobyć sympatię własnych pracowników, co ostatecznie wpłynie najkorzystniej na Twój biznes. Ponieważ uniformy pomagają dyscyplinować i jednoczyć zespół, zwiększają także jego produktywność, co przekłada się na realne zyski.

Obecność logo i nazwy firmy na uniformie zwiększa rozpoznawalność Twojej marki i utrwala Twój wizerunek w świadomości aktualnych i potencjalnych klientów. Dziś różnorodność tkanin i faktur, a także stylów, pomaga stworzyć bardzo atrakcyjny i niezapomniany strój, co jest bardzo ważne, aby Twoja firma mogła wyróżnić się spośród dziesiątek podobnych, z tymi samymi usługami i towarami.

Stworzenie uniformu to wydatek, który się opłaci i nie warto na nim oszczędzać. Niestety, nadal wielu pracodawców uważa, że wystarczy kupić koszulkę i nadrukować na niej logo. Oczywiście można tak zrobić. Jeśli jednak zależy nam na tym, by uniformy faktycznie spełniały swoje zadanie i przynosiły realne korzyści, lepiej powierzyć ich zaprojektowanie profesjonaliście.

Zdj. główne: Nimble Made/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prezenty dla gadżeciarzy
Prezenty dla gadżeciarzy
Nie masz pomysłu na świąteczne prezenty? Proponujemy kilka upominków dla gadżeciarzy.
Co kupić mamie na urodziny?
Co kupić mamie na urodziny?
Podpowiadamy, jakie upominki wybrać na prezent urodzinowy dla mamy.
Alkohol na prezent – czy to dobry pomysł?
Alkohol na prezent – czy to dobry pomysł?
Sprawdź, w jaki sposób podarować alkohol, żeby spełnił rolę eleganckiego upominku i nikogo nie uraził.
Ostatnie wpisy