Krótki przewodnik po nożach do serów. Nie każdy nada się do każdego sera!

Krótki przewodnik po nożach do serów. Nie każdy nada się do każdego sera!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre sery to towar luksusowy. Zasługują więc na wyjątkowe traktowanie, sposób prezentacji i podanie. Jak zatem wybrać odpowiedni nóż do danego gatunku sera?

Sam wybór sera przysparza niemało kłopotu. Wizualnie podobne bryły, kryją w swoim wnętrzu zupełnie różny smak, aromat i pikanterię. Wybór sera to jedno, a jak dobrać do niego odpowiedni nóż? Taki, który zapewni optymalne krojenie, a co za tym idzie, estetyczną prezentację? Podpowiadamy.

Jeden nóż do wszystkich gatunków sera?

Tak – to możliwe. Wśród różnych typów noży do sera znajduje się jeden uniwersalny. Jak sugeruje sama nazwa, możemy zastosować go do krojenia wszystkich rodzajów sera. Ostrze tego noża ma migdałowaty kształt, ostre, spiczaste zakończenie i możliwość cięcia po jednej stronie. Najlepiej wybierać noże o krótkiej i dobrze leżącej w dłoni rączce.

Nóż uniwersalny nadaje się zarówno do krojenia jak i kruszenia sera. Przy jego pomocy bez problemu pokroimy na mniejsze cząstki miękkie i twarde gatunki sera. Wieńczący ostrze noża szpic umożliwia kruszenie naprawdę twardych serów – np. parmezanu do dań makaronowych.

Nóż do serów twardych

Typowym nożem do kruszenia serów twardych jest niewielki egzemplarz o typowo migdałowym kształcie, znacznie mniejszy od noża uniwersalnego. Nóż do serów twardych jest bardzo ostro zakończony, a tnące ostrze znajduje się po obu stronach głowni. Niewielki w rozmiarach ale niezwykle precyzyjny nóż, który powinien znaleźć się w kuchni każdego amatora kuchni włoskiej.

Noże do serów półtwardych

Kolejne dwa rodzaje noży idealnie nadają się do serów półtwardych, miękkich oraz niebieskich. Pierwszym z nich jest nóż typu łopatka. Jest to płaski, prostokątny nóż z ostrzem z jednej strony. Umożliwia precyzyjne cięcie sera. Ukrojony kawałek swobodnie opiera się na dużym ostrzu, dzięki czemu ser się nie rwie.

Podobnie działa nóż typu dłuto. Różni się on znacząco wyglądem od poprzednika. Ma kształt dłuta, czyli ściętego owalu. Obłe strony noża są tępe, a ostrzem jest ścięta góra noża. Jest to nóż dosłownie stworzony do porcjowania serów pleśniowych.

Krojenie serów miękkich

Krojenie miękkich serów nie należy do prostych zadań. Jeżeli robimy to zwykłym nożem, ser często się rwie, klei i nie wygląda estetycznie. Z pomocą przychodzi nóż dedykowany do krojenia miękkich serów: z cienkim ostrzem, często z dziurkami w stali i zakończony ząbkami. Ważne, aby ser miękki kroić na bieżąco albo serwować w taki sposób, aby kawałki nie przylegały do siebie. Minimalizujemy wówczas ryzyko sklejenia poszczególnych cząstek.

Must-have do eleganckiego serwowania

Jeżeli zależy nam na eleganckim serowaniu serów, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w nóż typu widelec. Dwupalczasty nóż o ostrych końcach spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim nadaje się do przytrzymania sera podczas krojenia. Unikamy wówczas dotykania jedzenia palcami. Po drugie, doskonale nadaje się do nakładania na talerz pokrojonych kawałków sera. I w końcu, dzięki precyzyjnym ostrzom możemy pokruszyć za jego pomocą nawet bardzo twarde sery.

Co, jeśli nie specjalistyczne noże?

Co, jeżeli nie mamy miejsca na przechowywanie niezliczonej ilości kuchennych gadżetów, serwujemy sery bardzo okazjonalnie i nie chcemy kupować specjalistycznych noży? De facto powinniśmy zaopatrzyć się wówczas w dwa egzemplarze: do cięcia w plastry i zwykły, bardzo ostry nóż. 

Nóż do krojenia w plasterki umożliwi nam estetyczne krojenie serów półtwardych. Zdecydowanie lepiej kupić ser (np. standardową goudę, do codziennych kanapek) w kostce niż tę już pokrojoną w plastry. Ser w kawałku mniej obsycha i wolniej traci aromat. Co więcej, dzięki użyciu noża do krojenia w plastry uzyskujemy kawałki równej grubości. Osiągnięcie takiego efektu za pomocą zwykłego, nawet ostrego noża, nie jest proste.

Ostry nóż pozwoli nam pokroić wszystkie pozostałe rodzaje serów: twarde i miękkie. Może nie będzie to bardzo profesjonalne podejście ale bez konieczności kupowania pełnej palety noży do sera. Bez względu na to, jakich ostrz używamy, pamiętajmy aby nie kroić kilku gatunków sera w tym samym czasie i jednym nożem. Jeżeli nie mamy wyjścia, warto przemyć przyrząd przed krojeniem kolejnego gatunku sera.

Zdj. główne: Camille Brodard/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Internet stacjonarny z telewizją i telefonem? Czy takie oferty naprawdę się opłacają?
Internet stacjonarny z telewizją i telefonem? Czy takie oferty naprawdę się opłacają?
Dowiedz się, co możesz zyskać dzięki takim abonentom.
Gadżety do domu, które doceni każdy kawosz
Gadżety do domu, które doceni każdy kawosz
Nie wyobrażasz sobie życia bez kawy? Te gadżety mogą Cię zainteresować.
Gadżety reklamowe, które pomogą w myciu auta
Gadżety reklamowe, które pomogą w myciu auta
Jakie gadżety do utrzymywania samochodu w czystości mogą okazać się świetnymi gadżetami reklamowymi? Oto nasze propozycje!
Ostatnie wpisy