Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy wiesz, że w razie, gdyby nastąpiła kolizja, w której jesteś poszkodowanym, możesz żądać nie tylko odszkodowania za poniesione szkody, lecz także zwrotu pieniędzy za wynajęty samochód zastępczy? Niniejszy poradnik podpowie Ci, w jakich dokładnie sytuacjach jest to możliwe, a także jak to osiągnąć.

Kiedy samochód zastępczy z OC sprawcy jest mi należny?

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje nam, jeśli nasz pojazd został uszkodzony podczas stłuczki spowodowanej przez innego kierowcę, i na skutek tego zdarzenia nie jesteśmy w stanie z niego korzystać. Według prawa ubezpieczyciel sprawcy jest zobowiązany do naprawienia szkody, a także poniesienia kosztów, które stanowiłyby uszczerbek na majątku poszkodowanego. 

Co to dokładnie oznacza? Jeśli Twoje auto służy Ci do wykonywania codziennych obowiązków, takich jak dojazd do pracy czy odbieranie dzieci ze szkoły, gdy jest niesprawne, jesteś zmuszony do wypożyczenia pojazdu zastępczego, którego wynajem często kosztuje niemałe pieniądze. Ubezpieczyciel sprawcy powinien pokryć te koszty. O zwrot tych pieniędzy można postarać się, gdy w pierwszej kolejności wyłożymy je samodzielnie. Niektóre ubezpieczalnie są skomunikowane z wypożyczalniami aut i w takich miejscach samochód zastępczy można wynająć za darmo, bezgotówkowo – wypożyczalnia rozlicza się w takich sytuacjach bezpośrednio z ubezpieczalnią, co znacznie ogranicza liczbę formalności, których trzeba dopełnić.

Co zrobić, aby otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?

Aby postarać się o samochód zastępczy z OC sprawcy, należy przygotować wszelkie istotne dane na temat zdarzenia – dane osobowe jego uczestników, informacje nt. przedmiotu szkody czy dowód rejestracyjny, a następnie zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy. Można zrobić to, idąc do jego stacjonarnej placówki, telefonicznie, czy przez internet, a następnie wyjaśnić, czego oczekujemy. Jak już wspominaliśmy, do ubezpieczyciela można wystąpić o zwrot kosztów wynajmu bądź zdecydować się na bezgotówkowy wynajem we wskazanej przez ubezpieczyciela sprawcy wypożyczalni. 

Wynajmując samochód zastępczy, warto pamiętać o tym, by nie wybierać spośród aut, które znajdują się w kompletnie innej półce cenowej niż nasz samochód – dopuszczalne ceny wynajmu są zależne od klasy samochodu. Jeśli nie chcemy ryzykować odmowy sfinansowania wypożyczenia auta, powinniśmy zapoznać się z maksymalnymi cenami jego wynajmu.

Ile czasu mogę korzystać z pojazdu zastępczego?

Auto zastępcze z OC sprawcy może posłużyć Ci przez czas, w którym Twój pojazd jest niesprawny. Oznacza to, że w momencie, w którym Twój samochód jest już naprawiony, powinieneś zwrócić wypożyczone auto – po jego upłynięciu to Ty ponosisz koszty wynajmu. 

Znajomość własnych praw może znacznie ułatwić życie każdemu kierowcy. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne, zapoznaj się z poradnikami udostępnionymi na stronie rankomat.pl. Znalezienie najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia, umożliwi Ci kalkulator ubezpieczenia samochodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Firmowy upominek na Dzień Chłopaka – co wybrać?
Firmowy upominek na Dzień Chłopaka – co wybrać?
Dzień Chłopaka warto świętować również w miejscu pracy. Jakimi prezentami można obdarować współpracowników? Podpowiadamy!
Jak wybrać profesjonalną drukarnię internetową – poradnik dla początkujących
Szukasz idealnej drukarni internetowej, ale nie wiesz od czego zacząć? Ten poradnik przeprowadzi Cię przez cały proces, omawiając kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę.
Zachwyć klientów zapachem! Małe mydełka ozdobne ich oczarują
Zachwyć klientów zapachem! Małe mydełka ozdobne ich oczarują
Subtelna reklama o pięknym zapachu – poznaj zalety brandingowych mydeł oraz technologie ich produkcji.
Ostatnie wpisy