Najlepsze prezenty dla fana Japonii cz. 2

Najlepsze prezenty dla fana Japonii cz. 2

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dziś prezenujemy kolejne propozycje na trafione prezenty dla fana tego azjatyckiego kraju. Zapraszamy do lektury.

Pierwszą część naszych pomysłów na prezent dla fana Japonii możesz znaleźć i przeczytać tutaj.

Pudełka na lunch bento

Termin „bento” oznacza żywność zapakowaną w piękny pojemnik. W japońskich oraz internetowych sklepach znajdziesz setki odmian tego przydatnego akcesorium. Wybór jest duży: od prostych plastikowych pudełek po hermetyczne wyposażone w element chłodzący lub owalne o właściwościach antybakteryjnych. Taki prezent można dopełnić ciekawą książką o sztuce harmonijnego komponowania lunchu na wynos.

Tenugui

To bawełniane ręczniki o wymiarach 30 × 90 cm ozdobione pięknym wzorem. Są zaskakująco wielofunkcyjne. Można zawiązać je na głowie, osuszyć nimi ręce, wytrzeć rozlaną herbatę lub rozłożyć na kolanach przy jedzeniu szczególnie soczystych i brudzących potraw. Jeśli szukasz opakowania na pamiątkowy prezent, również możesz użyć w tym celu tenugui. Nawiasem mówiąc, sprzedawcy wielu sklepów doskonale znają liczne techniki składania ręczników w dziesiątki różnych kształtów.

Ryciny ukiyo-e

Ukiyo-e odnosi się do drzeworytu i oznacza odcisk na papierze lub grafikę drukowaną na powierzchniach drewnianych. Początkowo artyści używali jedynie czarnego i białego tuszu, a dopiero sto lat później dzieła nabrały koloru. Ponieważ głównymi nabywcami rycin byli zwykli mieszkańcy miasta, wątki obrazów odzwierciedlają codzienne życie: piękne gejsze, monumentalnych zapaśników sumo, aktorów teatru. Później pojawiły się krajobrazy, ptaki, kwiaty i płótna o treści erotycznej. Sztuka ukiyo-e jest obecnie bardzo popularna. Kopie słynnych obrazów są umieszczane na ubraniach, naczyniach, torebkach, tenugui i pocztówkach.

Naczynia z Japonii

Innym przydatnym i pięknym prezentem z Japonii mogą być naczynia. Japońska ceramika i porcelana są wysoko cenione na całym świecie. Wśród wyrobów ceramicznych najbardziej niezwykłe są te niedoskonałe z nierównymi krawędziami, często bez szczególnych zdobień. Jeśli jednak nie lubisz takiej estetyki, możesz znaleźć piękne zestawy z japońskimi motywami wykonane za pomocą nowoczesnych technologii. Porcelanowe naczynia również zasługują na uwagę. Najczęściej są malowane w charakterystyczne biało-niebieskie wzory, ale nietrudno znaleźć też takie wielokolorowe.

Innym niezwykłym rodzajem naczyń z Japonii są Edo Kiriko – rzeźby w szkle. Wazony, miski i sztućce wykonane właśnie w tej technice są często wręczane w prezencie zagranicznym gościom przez japońskiego premiera.

Jedzenie i napoje

Jedne z najpopularniejszych prezentów to oczywiście jedzenie i napoje, a tych Japonia ma sporo do zaoferowania. Zacznijmy od kilku popularnych słodkości:

  • wagashi – japońskie słodycze przedstawiające pory roku lub krajobrazy, przygotowywane z naturalnych składników: słodkiej fasoli, kasztana, ryżu lub herbaty. Tradycyjnie podawane podczas ceremonii parzenia herbaty;
  • dorayaki – składa się z dwóch okrągłych herbatników, między którymi umieszcza się nadzienie z purée ze słodkiej fasoli anko;
  • sambei – krakersy ryżowe, zazwyczaj spożywane jako deser z zieloną herbatą matcha. Są zarówno słodkie, polewane syropem cukrowym, jak i słone, a nawet pikantne, czasami owinięte liśćmi nori;
  • pocky – słodkie pałeczki dostępne w niezliczonych smakach.

Dla osób, które nie są fanami słodyczy, ciekawym prezentem mogą być tsukemono. Jest to szczególny rodzaj japońskich marynat: marynowany imbir, rzepa, kwiaty chryzantemy, czerwone liście klonu, śliwki, małe przezroczyste rybki itd. Dla osób lubiących gotować dobrym prezentem będą furikake, czyli suche mieszanki przypraw i składników, którymi posypuje się danie z ryżu. Zwykle furikake zawiera cienko pokrojone arkusze nori, kawałki suszonej marynowanej śliwki, krewetki, łososia lub kraba.

Innym wartym uwagi prezentem spożywczym jest herbata. Tutaj wspomnieć trzeba matchę – sproszkowaną zieloną herbatę, którą można pić na ciepło lub na zimno, a także dodawać do deserów. Innym, mniej znanym rodzajem jest mugicha przygotowywana z prażonych ziaren pszenicy lub jęczmienia. Podobnie jak matchę, można ją kupić w postaci proszku.

Z napojów alkoholowych warto oczywiście zwrócić uwagę na sake, czyli tradycyjne japońskie wino ryżowe. Oprócz tego umeshu – japoński likier śliwkowy, który ma przyjemny słodko-kwaśny smak.

Pamiętaj, by wybrany prezent odpowiednio zapakować. W Japonii przywiązuje się do tego szczególną uwagę, dlatego miłym bonusem dla wszystkich japońskich słodyczy czy delikatesów będzie piękne opakowanie, które pozostanie na pamiątkę po zjedzeniu wszystkiego.

Zdj. główne: Erik Eastman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drobne upominki jako prezent na imieniny
Drobne upominki jako prezent na imieniny
Zbliżają się imieniny bliskiej Ci osoby? Sprawdź te pomysły na drobne prezenty imieninowe.
Jak wykorzystać nośniki reklamowe w przestrzeni publicznej?
Jak wykorzystać nośniki reklamowe w przestrzeni publicznej?
Przekonaj się, jak skuteczne mogą być nośniki reklamowe w przestrzeni publicznej. Zrozum, jak zaplanować swoją kampanię, aby przyciągnąć więcej klientów i zwiększyć widoczność swojej marki.
Okazja na prezent! Przypominamy o Dniu Taty
Okazja na prezent! Przypominamy o Dniu Taty
Dzień Ojca za pasem. Czym obdarować rodzica z okazji jego święta?
Ostatnie wpisy