Japonia to niezwykły kraj z bogatą przeszłością i równie interesującą, pełną kontrastów i osobliwości teraźniejszością. Nic dziwnego więc, że tak wielu ludzi fascynują jej historia, język, kultura i zwyczaje.
Każdy miłośnik Kraju Wschodzącego Słońca marzy o tym, by choć jeden raz w życiu go odwiedzić, doświadczyć i posmakować. I bez wątpienia takie osoby uraduje podarunek, który będzie choć namiastką tej tajemniczej i pięknej kultury, która dla wielu pozostaje nadal poza zasięgiem. Mnóstwo tradycyjnych japońskich suwenirów i produktów można znaleźć w sklepach internetowych. Jednak bogata oferta niesamowitych wyrobów może przyprawić o lekki zawrót głowy, dlatego spieszymy Wam z pomocą. Oto nasza lista prezentów szczególnie wartych uwagi.
Maneki-neko – figurki sympatycznych kotów często wystawiane w witrynach sklepów i restauracji. Ich nazwę tłumaczy się z japońskiego jako „zapraszający, wabiący kot” i są to swego rodzaju talizmany szczęścia.
Każdy szczegół kociej postaci ma znaczenie – podniesiona prawa łapka to obietnica sukcesu w biznesie, z kolei lewa przyciąga ciekawe i opłacalne znajomości. Kotki z dwoma łapkami w górze są kupowane w celu ochrony ogniska domowego. Ważną rolę odgrywa również kolor talizmanu, np. złoty uosabia dobrobyt i bogactwo, czarny chroni przed złymi duchami, a niebieski pomaga znaleźć duchową równowagę. Maneki-neko nietrudno znaleźć w sklepach internetowych, ale też w samej Japonii. Okupują półki na każdym stoisku z pamiątkami.
Tradycyjny parasol wagasa przywędrował do Japonii z Chin w VI wieku. Początkowo eleganckie składane parasole były przywilejem elity, a dopiero dwa wieki później stały się popularne wśród niższych klas. Technika tworzenia wagasa nie jest skomplikowana, ale czasochłonna. Bambusowe części są łączone włosiem końskim. Do tak powstałej ramy mocuje się kopułę z najcieńszego papieru, którą następnie maluje się i impregnuje olejem. Elementy drewniane są lakierowane. W efekcie powstaje lekki i elegancki, ale jednocześnie trwały i wodoodporny parasol. Prawdziwa gratka dla miłośnika Japonii.
W Japonii całkowite uprzemysłowienie i zaawansowana technologia doskonale współgrają z głębokim szacunkiem dla wierzeń, tradycji i przodków. Tutaj szczególną wagę mają talizmany zwane omamori. Jednym z nich jest wietrzny dzwonek Furin, którego melodyjny dźwięk ma na celu ochronę domów i ich mieszkańców przed negatywną energią i złymi duchami. Tradycyjnie są wykonane ze szkła, ceramiki, metalu i bambusa. Takie dzwonki łatwo kupić lub wykonać samodzielnie i podarować komuś, kto doceni ich symboliczne znaczenie.
Wachlarz zdobiony przepięknym wzorem również będzie dobrym prezentem. Ten niezmienny towarzysz gejsz i aktorów teatru kabuki pojawił się w Japonii w XII wieku. Pierwsze modele były nieskładaną konstrukcją wykonaną z misternie obrobionego kawałka drewna pokrytego jedwabiem. Wachlarze używane były głównie w ceremoniach dworskich i występach artystycznych. Dziś to praktyczna pomoc podczas upalnych dni, element tradycyjnego japońskiego stroju, ale też dekoracja, którą można zawiesić na ścianie.
Japonia to kraj, w którym narodziła się jedna z najstarszych tradycji teatralnych – teatr no. Drewniane rusztowania, inscenizacje o głębokim znaczeniu, minimalistyczna muzyka i wspaniałe kostiumy – wszystko to niemal w niezmienionej formie przetrwało do dziś, a tradycyjne maski teatralne stały się jednym z najpopularniejszych japońskich suwenirów. W sklepach z pamiątkami można kupić pełnowymiarowe drewniane egzemplarze lub wykonane z ceramiki mniejsze kopie włożone w wykwintne ramki.
W Japonii stosunek do lalek jest szczególny. Od niepamiętnych czasów Japończycy wierzyli, że mają one unikalne właściwości. Jedną z takich lalek-amuletów jest Kokeshi – pozbawiona rąk i nóg figurka o cylindrycznym ciele i dużej głowie. Historia Kokeshi rozpoczęła się w 1603 roku na wyspie Honsiu, gdzie miejscowi stolarze wymyślili je jako nowe źródło dochodów. Do dziś laleczki cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Są wręczane jako symbol miłości, współczucia i szczerej przyjaźni. Uważa się, że taki prezent przynosi dobrobyt, szczęście w biznesie i harmonię duchową.
Żadna z powyższych propozycji wam nie odpowiada? Nic straconego! Oczekujcie ciągu dalszego naszych pomysłów na prezenty dla fana Japonii!
Zdj. główne: Markus Winkler/unsplash.com