Akcesoria do nurkowania, o których musisz pamiętać

Akcesoria do nurkowania, o których musisz pamiętać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aby uprawiać tak popularny rodzaj aktywnego wypoczynku, jakim jest nurkowanie, konieczne jest nie tylko posiadanie specjalnych umiejętności nabytych podczas szkolenia i samodzielnego nurkowania. Trzeba też dobrać sprzęt i akcesoria do nurkowania, które dadzą możliwość czerpania maksymalnej przyjemności z zanurzania się w podwodny świat. Jakie akcesoria trzeba i warto kupić?

Maska

Maska do pływania to prosty i jednocześnie niezbędny element wyposażenia podwodnego. Bez względu na klarowność wody ludzkie oczy nie są w stanie widzieć wyraźnie po zanurzeniu. Maska pełni też funkcję ochronną, zasłaniając powłokę oka przed mikrocząsteczkami, które mogą powodować dyskomfort i poważniejsze uszkodzenia.

Obecnie oferta masek w sklepach jest bardzo zróżnicowana – znajdziemy modele z wysokiej jakości miękkiego plastiku lub gumy, ze szkłem pojedynczym lub podwójnym, a także z soczewkami do korekcji wzroku dla osób niedowidzących.

Płetwy

Głównym celem płetw jest pokonanie gęstości wody, dla szybszego i bardziej zwrotnego poruszania się w niej. Prawidłowo dopasowane płetwy oszczędzają energię nurka i sprawiają, że podwodna wyprawa jest bardziej satysfakcjonująca.

Wybór płetw nie jest taki łatwy. Początkujący powinni wybierać te średniej długości, natomiast wytrawni nurkowie mogą pozwolić sobie na korzystanie z najdłuższych modeli. W zależności od materiału produkcyjnego płetwy dzielą się na miękkie, o średniej twardości oraz twarde. Aktualnie największą popularnością cieszą się płetwy węglowe, które są lekkie, sprężyste, wygodne i elastyczne.

Regulator

Regulator (automat) to sprzęt, bez którego przebywanie pod wodą jest po prostu niemożliwe. Automaty są klasyfikowane ze względu na środowisko ich użytkowania. Dla początkujących i osób nurkujących w ciepłych wodach konieczne jest wybranie automatu rekreacyjnego, który jest niedrogi, łatwy w obsłudze i niezawodny. Istnieje również seria specjalnych automatów do nurkowania na dużych głębokościach, a także do stosowania pod lodem. Charakteryzują się one odpornością na zamarzanie i stabilnym dopływem mieszanki powietrza podczas pracy na dużych głębokościach.

Dodatkowe akcesoria nurkowe

Nurkowanie samo w sobie jest sportem ekstremalnym i każda sytuacja awaryjna może stać się prawdziwą walką o przetrwanie. Dlatego każdy nurek, oprócz podstawowego sprzętu nurkowego, musi mieć przy sobie takie akcesoria jak:

  • boja do nurkowania — obowiązkowa do stosowania na wszystkich akwenach wodnych. Działa jak latarnia morska i ostrzega przed nurkowaniem w okolicy. Boja wykonana jest z pływającego lekkiego materiału – może to być model nadmuchiwany, który z łatwością podąży za swoim nurkiem lub boja-tratwa, która może służyć jako miejsce na krótką przerwę między zanurzeniami;
  • latarka podwodna jest niezbędna podczas nurkowania, ponieważ pod wodą światło słoneczne nie dociera wszędzie. Posiadanie jednego głównego źródła światła i kilku dodatkowych to raczej konieczność. Latarka podwodna musi być szczelna, odporna na wstrząsy, mocna i wytrzymała. Musi też mieć wygodne mocowanie do sprzętu nurkowego;
  • nóż podwodny, czyli ostrze wykonane z tytanu lub innych trwałych metali nierdzewnych. Rękojeść musi być mocna i wygodna do trzymania. Sam nóż jest kompaktowy i wyposażony w dodatkowe mocowanie do sprzętu nurkowego.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoich sił w nurkowaniu, nie jest konieczne kupowanie całego sprzętu od razu. Niektóre elementy i akcesoria można wypożyczyć na czas użytkowania i już z kompletem doświadczeń zdecydować o ich zakupie.

Zdjęcie główne: Symeon Ekizoglou/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Upominki firmowe – sprawdź listę praktycznych gadżetów
Upominki firmowe – sprawdź listę praktycznych gadżetów
Upominki firmowe są niezwykle ważne w budowaniu relacji zarówno z klientem biznesowym, jak i indywidualnym. Podpowiadamy więc, jakie prezenty najlepiej wybrać.
Prezent na parapetówkę dla fana sportu? Tylko te propozycje!
Prezent na parapetówkę dla fana sportu? Tylko te propozycje!
Poznaj nasze inspiracje na prezent dla fana sportu, który może okazać się przydatny w domowym zaciszu. Połącz klasyczne i personalne podejście do obdarowania osoby urządzającej pierwszą imprezę w nowym lokum.
Jak wybrać odpowiednią taśmę pakową do zabezpieczenia Twojego towaru?
Jak wybrać odpowiednią taśmę pakową do zabezpieczenia Twojego towaru?
Artykuł, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru taśmy pakowej do ochrony Twojego towaru. Dowiedz się, które produkty są najlepsze dla Twoich potrzeb.
Ostatnie wpisy