Akcesoria do nurkowania, o których musisz pamiętać

Akcesoria do nurkowania, o których musisz pamiętać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aby uprawiać tak popularny rodzaj aktywnego wypoczynku, jakim jest nurkowanie, konieczne jest nie tylko posiadanie specjalnych umiejętności nabytych podczas szkolenia i samodzielnego nurkowania. Trzeba też dobrać sprzęt i akcesoria do nurkowania, które dadzą możliwość czerpania maksymalnej przyjemności z zanurzania się w podwodny świat. Jakie akcesoria trzeba i warto kupić?

Maska

Maska do pływania to prosty i jednocześnie niezbędny element wyposażenia podwodnego. Bez względu na klarowność wody ludzkie oczy nie są w stanie widzieć wyraźnie po zanurzeniu. Maska pełni też funkcję ochronną, zasłaniając powłokę oka przed mikrocząsteczkami, które mogą powodować dyskomfort i poważniejsze uszkodzenia.

Obecnie oferta masek w sklepach jest bardzo zróżnicowana – znajdziemy modele z wysokiej jakości miękkiego plastiku lub gumy, ze szkłem pojedynczym lub podwójnym, a także z soczewkami do korekcji wzroku dla osób niedowidzących.

Płetwy

Głównym celem płetw jest pokonanie gęstości wody, dla szybszego i bardziej zwrotnego poruszania się w niej. Prawidłowo dopasowane płetwy oszczędzają energię nurka i sprawiają, że podwodna wyprawa jest bardziej satysfakcjonująca.

Wybór płetw nie jest taki łatwy. Początkujący powinni wybierać te średniej długości, natomiast wytrawni nurkowie mogą pozwolić sobie na korzystanie z najdłuższych modeli. W zależności od materiału produkcyjnego płetwy dzielą się na miękkie, o średniej twardości oraz twarde. Aktualnie największą popularnością cieszą się płetwy węglowe, które są lekkie, sprężyste, wygodne i elastyczne.

Regulator

Regulator (automat) to sprzęt, bez którego przebywanie pod wodą jest po prostu niemożliwe. Automaty są klasyfikowane ze względu na środowisko ich użytkowania. Dla początkujących i osób nurkujących w ciepłych wodach konieczne jest wybranie automatu rekreacyjnego, który jest niedrogi, łatwy w obsłudze i niezawodny. Istnieje również seria specjalnych automatów do nurkowania na dużych głębokościach, a także do stosowania pod lodem. Charakteryzują się one odpornością na zamarzanie i stabilnym dopływem mieszanki powietrza podczas pracy na dużych głębokościach.

Dodatkowe akcesoria nurkowe

Nurkowanie samo w sobie jest sportem ekstremalnym i każda sytuacja awaryjna może stać się prawdziwą walką o przetrwanie. Dlatego każdy nurek, oprócz podstawowego sprzętu nurkowego, musi mieć przy sobie takie akcesoria jak:

  • boja do nurkowania — obowiązkowa do stosowania na wszystkich akwenach wodnych. Działa jak latarnia morska i ostrzega przed nurkowaniem w okolicy. Boja wykonana jest z pływającego lekkiego materiału – może to być model nadmuchiwany, który z łatwością podąży za swoim nurkiem lub boja-tratwa, która może służyć jako miejsce na krótką przerwę między zanurzeniami;
  • latarka podwodna jest niezbędna podczas nurkowania, ponieważ pod wodą światło słoneczne nie dociera wszędzie. Posiadanie jednego głównego źródła światła i kilku dodatkowych to raczej konieczność. Latarka podwodna musi być szczelna, odporna na wstrząsy, mocna i wytrzymała. Musi też mieć wygodne mocowanie do sprzętu nurkowego;
  • nóż podwodny, czyli ostrze wykonane z tytanu lub innych trwałych metali nierdzewnych. Rękojeść musi być mocna i wygodna do trzymania. Sam nóż jest kompaktowy i wyposażony w dodatkowe mocowanie do sprzętu nurkowego.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoich sił w nurkowaniu, nie jest konieczne kupowanie całego sprzętu od razu. Niektóre elementy i akcesoria można wypożyczyć na czas użytkowania i już z kompletem doświadczeń zdecydować o ich zakupie.

Zdjęcie główne: Symeon Ekizoglou/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gadżety reklamowe na start dla firmy
Gadżety reklamowe na start dla firmy
Chcesz podziękować klientowi za długoletnią współpracę? A może przywitać w gronie partnerów? Gadżety reklamowe sprawdzą się w każdej sytuacji. Zobacz kilka ciekawych pomysłów!
Prezent na emeryturę: Wyjątkowe upominki dla rozpoczynającego nowy etap życia
Prezent na emeryturę: Wyjątkowe upominki dla rozpoczynającego nowy etap życia
Prezent na emeryturę - celebrowanie nowego rozdziału życia. Odkryj wyjątkowe upominki dla bliskiej osoby.
Wybór torebki prezentowej. Na co zwrócić uwagę?
Wybór torebki prezentowej. Na co zwrócić uwagę?
Jak wybrać torebkę prezentową i czym kierować się przy jej doborze? Sprawdź i kupuj z głową!
Ostatnie wpisy