Ryzykowne podarunki. Jakich prezentów lepiej unikać?

Ryzykowne podarunki. Jakich prezentów lepiej unikać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Prezent powinien przede wszystkim przynieść radość obdarowanemu. Dlatego przed kupnem podarunku lepiej się upewnić, czy nie obrazimy nim drugiej osoby. Jakie prezenty będą złym pomysłem?

Dając komuś niezręczny lub nietaktowny podarunek, możesz go obrazić, zranić, wprawić w zakłopotanie. Źle wybrany prezent może zepsuć Twoje relacje z drugą osobą, spowodować nieprzyjemną sytuację, a nawet doprowadzić do poważnego konfliktu. Dlatego wybieraj prezent nie tylko z sercem, ale też z głową.

Czego lepiej nie dawać w prezencie

Niektórych rzeczy po prostu nie wypada dawać w prezencie nikomu, nawet najbliższym. Innych lepiej nie kupować mężczyznom lub kobietom, a czasem na jakieś konkretne okazje, jak ślub czy parapetówka. Jeśli nie jesteś pewien, co kupić, w jakim stylu, kolorze, czy zapachu, lepiej zdecyduj się na bardziej uniwersalny prezent, który pomoże Ci uniknąć wpadki. Jest natomiast kilka rzeczy (i istot żywych), których lepiej nigdy nie kupować.

Zwierzęta

Zacznijmy od oczywistości – zwierzę to nie prezent. Nawet jeśli dana osoba marzy o zwierzaku, to lepiej, żeby sama osobiście wybrała swojego futrzastego lub pierzastego przyjaciela. Zwierzę to żywa istota, która wymaga miłości i odpowiedzialnej opieki.

Słodki szczeniaczek
(fot. hannah grace, źródło: unsplash.com)

Rzeczy, na których się nie znasz

Nie kupuj prezentów, o których nie masz żadnej wiedzy, ponieważ najprawdopodobniej kupisz coś nieodpowiedniego lub złej jakości. Na przykład: Twój znajomy lubi łowić ryby i chciałbyś mu kupić coś związanego z jego hobby, ale nie wiesz, według jakich kryteriów wybierać żyłki, spławiki i haczyki. Oczywiście możesz poprosić o radę sprzedawcę, ale kiedy nie wiesz, co chcesz kupić i do czego to ma służyć, nawet on niewiele pomoże.

Rzeczy tanie i używane

Nie kupuj rzeczy z drugiej ręki ani takich, których niska cena nie idzie w parze z jakością. Lepiej kupić mniejszy i skromniejszy, ale wysokiej jakości prezent niż coś, co zepsuje się w pierwszym tygodniu użytkowania i sprawi obdarowanemu kłopot. W złym tonie jest także przekazywanie prezentów od innych ludzi lub dawanie własnych używanych rzeczy.

Zbyt drogie rzeczy

Zbyt drogie prezenty mogą wprawić drugą osobę w zakłopotanie. Dodatkowo może ona poczuć się zobowiązana odpłacić Ci w przyszłości równie drogim prezentem, a to może przekraczać jej możliwości finansowe. Takie sytuacje powodują niepotrzebny stres i wprowadzają w relacje niezręczność.

Luksusowe przedmioty
(fot. Gabrielle Henderson, źródło: unsplash.com)

Pieniądze

Pieniądze są uważane za dość bezosobowy prezent, który pokazuje, że nie chciało Ci się postarać. Jeśli już jednak chcesz podarować komuś gotówkę, bo wiesz, że to najbardziej go ucieszy, zrób to, jak należy – w ładnej kopercie i w towarzystwie kartki okolicznościowej z życzeniami.

Bielizna i ubrania

Jeśli nie znasz kogoś wystarczająco dobrze i nie jest to Twoja druga połówka, nie kupuj tak intymnych prezentów jak bielizna. To po prostu niestosowne i niezręczne. Ubrania też są słabym pomysłem – łatwo nie trafić z rozmiarem albo wybrać coś, co nie jest w guście obdarowanego. 

Drobiazgi i bibeloty

Śliczne figurki wyglądają ładnie i wydają się idealnym prezentem dla każdego, jednak nie wszyscy lubią takie rzeczy. Dla wielu osób to kolejny niepraktyczny przedmiot, który będzie zbierał kurz na półce.

Naczynia i sprzęt AGD (dla kobiet)

Nie wszystkie panie lubią i potrafią gotować. Taki prezent może być odebrany jako nietakt, jakbyś mówił kobiecie: „Twoje miejsce jest w kuchni”. Możesz też nie trafić z kolorystyką naczyń i w efekcie nie będą pasować do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia.

Prasowanie ubrań
(fot. Karolina Grabowska, źródło: pexels.com)

Artykuły i karnety sportowe

Mogą zostać odczytane jako aluzja do złej kondycji fizycznej lub budowy ciała danej osoby. Jeśli obdarowany nie poprosił Cię osobiście o sprzęt do ćwiczeń lub karnet na siłownię, nie kupuj mu ich, bo możesz spowodować zły nastrój i kompleksy.

Kosmetyki i środki higieniczne

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wiedzą najlepiej, jakie produkty są dla nich dobre i spełniają ich oczekiwania. Przy tak ogromnym wyborze marek, zapachów i składów łatwo nie trafić w czyjeś gusta. Pamiętaj też, że kosmetyki mogą powodować u niektórych reakcje alergiczne.

Książki

Z pewnością wielu zdziwi, że na tej liście znalazły się książki. W naszej świadomości to prezent idealny na każdą okazję, prawda? Niestety nie. Po pierwsze nie wszyscy lubią czytać lub mają na to czas. Po drugie bez znajomości preferencji czytelniczych drugiej osoby łatwo wybrać tytuł, który będzie kompletnie nietrafiony. Po trzecie, jeśli ktoś już czyta dużo, to istnieje ryzyko, że kupisz mu książkę, którą już ma lub czytał.

Dłoń ze stosem książek
(fot. Thought Catalog, źródło: unsplash.com)

„Pechowe” prezenty

Z niektórymi rzeczami mogą wiązać się jakieś przesądy i dlatego w niektórych kulturach nie wypada dawać w prezencie lustra, zegarka czy ostrych przedmiotów. Nawet jeśli Ty w to nie wierzysz, to pamiętaj, że dla osoby obdarowanej to może być poważna sprawa. Sprawdź, jakie przedmioty według wierzeń danej kultury przynoszą pecha i po prostu ich nie kupuj. 

Oczywiście wiele rzeczy z tej listy możesz kupić, jeśli wiesz, że dana osoba właśnie o tym marzy i taki podarunek sprawi jej radość. Prezent to rzecz bardzo indywidualna, dlatego zawsze bierz pod uwagę poziom zażyłości i rodzaj relacji, jaka łączy Cię z osobą, dla której go wybierasz. Uwzględnij również okazję, na jaką go kupujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywne mogą być zewnętrzne środki reklamy dla Twojego biznesu?
Jak efektywne mogą być zewnętrzne środki reklamy dla Twojego biznesu?
Poznaj zalety wykorzystania zewnętrznych środków reklamy w biznesie. Dowiedz się, jak reklama na zewnątrz może wpłynąć na zwiększenie widoczności marki i przyciągnięcie większej ilości klientów.
Odpowiednia odzież robocza z nadrukiem – jak zadbać o wizerunek firmy?
Odpowiednia odzież robocza z nadrukiem – jak zadbać o wizerunek firmy?
W dzisiejszych czasach wizerunek firmy jest jednym z najważniejszych elementów budowania marki. Aby wyróżnić się na rynku, firma musi zadbać o wiele aspektów, w tym również o swoją odzież roboczą. Odpowiednio
Kilka nowości z Katalogu Marzeń. Zaskocz swoich bliskich!
Kilka nowości z Katalogu Marzeń. Zaskocz swoich bliskich!
Prezenty z Katalogu Marzeń, o których nie miałeś pojęcia. Sprawdź, czym jest kokedama i komu możesz ją podarować!
Ostatnie wpisy